Pierwszy rok Funduszu Startupowego

11 grudnia 2020. „Ukraiński Fundusz Startupowy przeznacza dofinansowanie dla każdego co 25 startupu, który występuje o wsparcie”- poinformował jego dyrektor – Pawlo Kartaszow.

Kartaszow zaznaczył, iż w ciągu pierwszego roku działalności Funduszu  oceniono ponad 1500 wniosków. Dodał też, że na rozpatrzenie w przyszłym roku oczekuje już ok. 1000 wniosków o dotację.

W ciągu pierwszego roku pracy do Funduszu wpłynęły 2553 wnioski, a dofinansowania- na łączną kwotę prawie 3 mln USD- dostały 74 startupy. W początkowym okresie 80 proc. zwycięzców konkursu pochodziło z Kijowa, w tej chwili jednak ten wskaźnik wynosi 68 proc. Ze Lwowa, Charkowa, Dnipro i Odessy pochodzi 17 proc. dotowanych startupów, a 15 proc. z pozostałych regionów. Liderem dotacji pozostaje sektor stylu życia (4,76 proc. startupów biorących udział w programie) oraz sztuczna inteligencja (14 proc).

Ukraiński Fundusz Startupowy to państwowy fundusz, utworzony z inicjatywy Gabinetu Ministrów Ukrainy w 2019 r. w celu wspierania startupów na wczesnych etapach rozwoju. W ramach udziału w programie startupy mogą uzyskać łączne dofinansowanie w wysokości 75 tys. USD. W pracach Funduszu uczestniczy 100 ekspertów oraz 30 członków komisji konkursowej. Według informacji Funduszu ok. jednej czwartej złożonych wniosków należy do kategorii hardware. Ponadto odsetek startupów w tej kategorii, które uzyskały dofinansowanie, jest wyższy od pozostałych. Więcej o procesie wyboru uczestników oraz o możliwościach wsparcia w artykule „Ukraiński Fundusz Startupowy”.

Podczas rocznicowej konferencji Oleksandr Borniakow – Wiceminister Transformacji Cyfrowej Ukrainy zaznaczył, iż w tej chwili trwają pracę nad „Koncepcją rozwoju sztucznej inteligencji”, której przyjęcie podniesie Ukrainę o 20-30 miejsc w międzynarodowym rankingu IT. Borniakow również dodał, że 2 grudnia Rada Najwyższa Ukrainy w pierwszym czytaniu przyjęła ustawę „O środkach wirtualnych”, prace nad którą trwały 13 miesięcy. Jest to krok na drodze legalizacji kryptowaluty w Ukrainie. Wskutek tego startupy z sektora blockchain zamiast na Malcie lub w Singapurze będą rejestrowały swoją działalność w Ukrainie, gdzie państwo zapewni im atrakcyjne warunki podatkowe na wirtualne aktywa. Już teraz dzięki Funduszu Startupowemu państwo stało się największym „aniołem biznesu” w Ukrainie – podkreślił wiceminister.

Oto kilka wybranych projektów, które uzyskały dofinansowanie:

  • OrganizationGG. Platforma internetowa dla e-sportowców i streamerów, która umożliwia im bezpośrednią interakcję z fanami.
  • Cittart. Internetowy rynek sztuki współczesnej.
  • IOON. Przenośne urządzenie, które tworzy środek odkażający z wody.
  • Elomia. Wirtualny przyjaciel, który słucha, rozumie i zapewnia pomoc psychologiczną 24/7.
  • FINMAP. Internetowe narzędzie księgowości finansowej, które pozwala przedsiębiorcom sprawdzić sytuację finansową swojego przedsiębiorstwa bez specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów i badania złożonych systemów.
  • Esper Bionics. Firma hardware zajmująca się projektowaniem i produkcją urządzeń IoT z zakresu protetyki.
  • ai. Platforma, która umożliwia firmom hotelarskim zautomatyzować komunikację głosową z klientami przy użyciu sztucznej inteligencji.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn