Ukraiński Fundusz Startupowy

21 września 2020 r. Dziesiątki wspieranych startupów, tysiące wniosków i milionowe inwestycje – to osiągnięcia Ukraińskiego Funduszu Startupowego.  

Ukraiński Fundusz Startupowy to państwowy fundusz, utworzony z inicjatywy Gabinetu Ministrów Ukrainy w 2019 r. Proces wyboru projektów do dofinansowania ma charakter konkursowy. Na etapie pre-seed startup może otrzymać grant w wysokości 25 tys. USD, z kolei na etapie seed – 50 tys. USD. Zatem jeden startup może otrzymać łącznie 75 tys. USD. Z tych środków startup musi jednak spłacić odpowiedni podatek. Najczęściej jest to 19,5 proc., ale wysokość podatku może wahać się w przedziale od 3 do 18 proc. w zależności od rodzaju działalności. Z tego powodu, na każdym z etapów, startupy otrzymają „na czysto” 20,1 tys. USD i 40,2 tys. USD, czyli łącznie 60,3 tys. USD.

Pawlo Kartaszow – Dyrektor Funduszu podkreśla, iż główną zaletą inicjatywy jest przejrzystość, łatwość i klarownie określone reguły uzyskania grantu. Wszystko jest zdygitalizowane i bezpośrednie kontakty z funduszem są minimalne. Wystarczy zarejestrować się w serwisie, wypełnić konto, załączyć dokumenty i czekać na decyzję.

Dotacja może obejmować wynagrodzenia specjalistów, usługi doradcze, koszt sprzętu przeznaczonego do rozwoju produktu, rejestrację patentu oraz budżet marketingowy. Pieniądze wypłacane są w kilku ratach („transzach”). Minimalna liczba transzy to dwie, a termin płatności nie może przekraczać jednego roku. Przed każdą kolejną rundą finansowania startup składa raport kontrolny, który jest poddawany szczególnej analizie. W sytuacji stwierdzenia naruszeń na startup mogą zostać nałożone sankcję, najczęściej w postaci zwrotu przyznanych środków. Dotychczas zidentyfikowano i ukarano jedynie pięciu takich naruszeń – zaznacza Dyrektor Funduszu.

W tej chwili przeprowadzono już 11 rund konkursowych, w wyniku których dofinansowanie uzyskało 44 projekty. Najwięcej, bo 30 zwycięskich zespołów stacjonuje w Kijowie, 5 w Charkowie, 3 w Dnieprze, 2 w Zaporożu i po jednym w Iwano-Frankowsku i Chersoniu, Winnicy i Żytomierzu. Łączna kwota wsparcia przekroczyła 1,5 mln USD. Warto zaznaczyć, że początkowy plan rozwoju Funduszu zakładał przyznanie 240 mln UAH (ok. 8,5 mln USD) w 2020 r.

Z oferty Funduszu może skorzystać każda osoba prawna lub jednostka prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. Do najbardziej popularnych obszarów działalności zalicza się styl życia (14,67 proc, startupów biorących udział w programie), sztuczna inteligencja (14 proc.), big data (8,6 proc), opieka zdrowotna (8,26 proc.) energia i ekologia (7,93 proc. ), technologie edukacyjne (7,59 proc. ) oraz technologie rolnicze (7,25 proc.). Fundusz nie wspiera projektów związanych z organizacją gier hazardowych, produkcją i sprzedażą alkoholu i wyrobów tytoniowych, broni, amunicji oraz materiałów jądrowych.

Oto kilka wybranych projektów, które uzyskały dofinansowanie:

  • NUWORK. Nowoczesny system rekrutacji. Pracodawca opracowuje wyniki wstępnych rozmów kwalifikacyjnych, analizuje skuteczność kanałów pozyskiwania kandydatów i tworzy nowe oferty pracy z chat botem w zaledwie 2 minuty. Dzięki serwisowi wydajność funkcji HR wzrasta do 70 proc. , a jeden rekruter może koordynować proces rekrutacji do 100 wakatów na raz.
  • Jooli. Aplikacja dla specjalistów ds. marketingu i PR, która jest skierowana do małych i średnich firm SaaS. Program pozwala zaoszczędzić do 5 godzin pracy tygodniowo i podwaja efektywność komunikacji. System na bieżąco analizuje aktywność firmy i konkurentów w różnych kanałach komunikacji i krótko informuje o nowościach rynkowych i konkurencji.
  • Kray Technologies. Pierwsze na świecie automatyczne drony do wprowadzania środków ochrony roślin i nawozów w uprawach polowych o produktywności przemysłowej (do 470 ha/dzień), które obniżają koszt nawożenia o 90 proc. do ok. 2 USD/ha (na rynku amerykańskim). Pozwala to rolnikowi zastosować nowe technologie częstego nawożenia, które przyczyniają się do 20-40 proc. wzrostu plonów.
  • LookSize. Program do szacowania rozmiarów odzieży i obuwia w sklepach internetowych bez przymierzenia. Serwis działa jak widżet i zwiększa konwersje o 270 proc. oraz zmniejsza zwroty o 28 proc.

Kapitał zakładowy funduszu wynosi 390 mln UAH. Według szacunków organizatorów tej kwoty wystarczy na sfinansowanie ok. 350 startupów. Natomiast w projekcie ustawy budżetowej na 2021 r. przewiduje się przekazanie dodatkowo 50 mln UAH na cele Funduszu.

 Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn