Od walki z korupcją do cyfryzacji

8 października 2021. Przez dwa dni ukraińscy i światowi eksperci dyskutowali  na Kijowskim Międzynarodowym Forum Ekonomicznym (KMEF).

Tym razem Forum poruszyło następujące tematy: „Gospodarka XXI wieku: era zmian i szans”, „Innowacje i inwestycje w infrastrukturę przyszłości”, „Rola rynków wschodzących w globalnym ożywieniu gospodarczym”, „Rola państwa w rozwoju gospodarczym”, „Globalne zmiany klimatyczne”.

Ukraina podejmuje szybkie kroki – od walki z korupcją do cyfryzacji i walki z przestępczością gospodarczą” – powiedział premier Denis Shmyhal, otwierając Forum. Według niego państwo inwestuje znaczne środki inwestycyjne w budowę infrastruktury, co jest impulsem do dalszego rozwoju gospodarczego.

„Budownictwo na dużą skalę tworzy dobry mnożnik, tworzy nowe miejsca pracy i napędza gospodarkę. Pomogło nam to uniknąć 12 proc. spadku gospodarki w czasie kryzysu, zgodnie z przewidywaniami międzynarodowych ekspertów” – powiedział Denis Shmyhal.

Z kolei wicepremier,  minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow powiedział, że szybki rozwój gospodarki – wzrost o 10-12 proc. rocznie – może nastąpić dzięki  cyfryzacji. Obecnie Ukraina zmierza w kierunku państwa najbardziej przyjaznego nowym technologiom.

„Podczas pandemii firmy technologiczne zaczęły zarabiać najwięcej. Państwo musi przyjrzeć się wzorom firmom technologicznym i postępować jak one. Decyzje muszą być podejmowane szybko, a biurokracja musi być ograniczona do minimum” – powiedział Mychajło Fedorow.

Mówiąc o technologiach, kierownik regionalny Microsoft Ukraine, dyrektor Amerykańskiej Izby Handlowej na Ukrainie Jan Peter de Jong wyraził opinię, że kolejnym wielkim przełomem technologicznym jest rozwój i redukcja platform chmurowych, które zwiększą efektywność biznesu.

Podczas panelu „Ukraina – droga do biliona” – moderator, założyciel i prezes  Club Ukraine Serhij Gajdajczuk wyraził opinię, że Ukraina jest całkiem zdolna do osiagnięcia 1 biliona dolarów PKB. Aby to osiągnąć, trzeba zaplanować wzrost PKB nie małymi krokami, ale od razu ustawić wysoką poprzeczkę.

Według Giovanniego Salvettiego, dyrektora zarządzającego międzynarodowej grupy bankowej Rothschild w krajach WNP, osiągnięcie 1 biliona dolarów PKB to kwestia 20-25 lat. Wymienił również potencjalne obszary dla Ukrainy, które mogą szybko zwiększyć PKB: transformacja rolnictwa, produkcja energii jądrowej, regulacje prawne dotyczące kryptowaluty.

Prof. Grzegorz Kołodko, profesor ekonomii, dyrektor Centrum Badań Ekonomicznych Transformacji, Integracji i Globalizacji „TIGER” Akademii Leona Koźmińskiego podkreślił, że strategia rozwoju krajów na całym świecie powinna być kształtowana z uwzględnieniem globalizacji. Przypomniał też, że w podobnej sytuacji znalazły się Polska i Ukraina – państwa należące zarówno do paradygmatu euroatlantyckiego, jak i eurazjatyckiego. Dlatego ukraińskie, jak i polskie linie geopolityczne muszą być budowane z uwzględnieniem interesów Zachodu i Wschodu.

Założycielka Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan  Henryka Bochniarz wyraziła ciekawą opinię, że koronawirus był w stanie zmusić kraje do wdrażania rozwiązań technologicznych, które wcześniej były poza ich zasięgiem.

„W Polsce od lat walczymy o cyfrową zmianę interakcji między rządem a biznesem. Nigdy nie mieliśmy na to czasu, a podczas COVID dokonaliśmy transformacji w 2 miesiące” – podkreśliła pani Bochniarz.

Podczas Forum dyskutowano także o możliwości inwestowania na Ukrainie. Według Wołodymyra Ławrenczuka, Dyrektora Regionalnego NEQSOL Holding Ukraina, Ukraina pozostaje atrakcyjnym rynkiem w całym regionie Europy Wschodniej. W szczególności – w zakresie telekomunikacji i energetyki odnawialnej .

  • Kijowskie Międzynarodowe Forum Ekonomiczne (KIEF) to coroczne międzynarodowe forum, które odbywa się od 2014 roku. Jego format – to platforma dyskusyjna, która gromadzi znanych polityków, ekonomistów, ekspertów z całego świata, aby analizować i omawiać perspektywy rozwoju ukraińskiej i światowej gospodarki i biznesu.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn