Hotel Ukraina i co dalej?

19 września 2024. W Ukrainie trwa wielka prywatyzacja. Hotel Ukraina w centrum Kijowa został sprzedany za ponad 2,5 mld UAH. To pierwszy duży obiekt wystawiony na sprzedaż od początku pełnoskalowej inwazji. Na sprzedaż wystawiono również korporację budowlaną Ukrbud – aukcja została zaplanowana na grudzień.

Aukcję na hotel Ukraina wygrała firma Ola Fain, należąca o Maksyma Kryppy. Zaoferował on 2,51 mld UAH. Pozostali uczestnicy zaproponowali znacznie niższe kwoty: firma Żytomyrski Kombinat Meblowy należąca do Wadima Hryhoryewa zaproponowała 1,46 mld UAH, zaś Alarit-Prom Siergieja Spodina wycenił obiekt na 1,16 mld UAH.

To nie jest pierwsze duża akwizycja Ola Fain, w ubiegłym roku Kryppa kupił kompleks handlowo-biurowy Paryż w Kijowie. W 2020 roku Hotel Dnipro w stolicy kupiła firma Smartland, również powiązana z tym biznesmenem. Wcześniej Maksym Kryppa był mało znanym przedsiębiorcą i założycielem kilku firm zajmujących się handlem, reklamą i oprogramowaniem. Na początku 2022 roku został oficjalnym właścicielem ukraińskiej drużyny e-sportowej NAVI.

Przypomnijmy, że Hotel Ukraina znajduje się w samym centrum Kijowa – 200 metrów od stacji metra Majdan Niezależności. Hotel posiada 365 pokoi, 8 sal konferencyjnych, centrum biznesowe, restaurację oraz inne obiekty infrastruktury (parking, salon piękności, pralnia itp.).

Zgodnie z warunkami prywatyzacji, nabywca musi utrzymać główną działalność przedsiębiorstwa, w ciągu pół roku spłacić zaległości płacowe i podatkowe oraz uregulować przeterminowane zobowiązania kredytowe. Ponadto nowy właściciel musi zapewnić pracownikom gwarancje socjalne i nie zwalniać ich przez co najmniej sześć miesięcy od dnia przejęcia własności.

Niedawno dowiedzieliśmy się o kolejnym dużym obiekcie przygotowywanym do prywatyzacji – korporacji Ukrbud. Została założona w 2004 roku jako państwowa firma budowlana w celu wspierania interesów gospodarczych Ukrainy w sektorze budowlanym i miała budować obiekty mieszkaniowe, cywilne i przemysłowe na zlecenie rządu. Na początku Ukrbud otrzymał majątek 18 państwowych przedsiębiorstw.

Rozkwit firmy przypadł na 2010 rok, kiedy tylko w Kijowie zbudowała 60 budynków. Jednak po objęciu korporacji przez kontrowersyjnego dewelopera Maksyma Mykytasia sytuacja się pogorszyła. Od 2010 do 2016 roku Mykytas faktycznie zarządzał biznesem poprzez prywatną firmę Ukrbud Development, wykorzystując państwową markę do działalności komercyjnej.

W 2019 roku Ukrbud wpadł w tarapaty finansowe i opóźniał oddawanie obiektów do użytku. Inwestorzy masowo skarżyli się na wstrzymanie budowy, co doprowadziło do protestów i petycji do rządu. W rezultacie zamrożone aktywa zostały przekazane innej firmie budowlanej – Kyivmiskbud, która kończy obiekty Ukrbudu. Organizatorzy aukcji podkreślają, że prywatyzacja Ukrbudu nie wpłynie na zobowiązania Kyivmiskbudu wobec inwestorów – wszystkie budynki, nad którymi trwa praca, muszą zostać ukończone.

Na wrzesień 2024 roku Ukrbud obejmuje 10 oddzielnych jednostek strukturalnych i 11 spółek zależnych, których łączna wartość bilansowa przekracza 265 mln UAH. Na bilansie korporacji znajduje się 25 obiektów nieruchomości położonych w 15 miastach, w tym w Kijowie, Dnieprze, Żytomierzu, Iwano-Frankiwsku i Czerkasach. Firma posiada również 16 biur w Kijowie i Dnieprze. Całkowita powierzchnia tych obiektów wynosi 112 800 m kw, z czego 45 000 m kw jest wynajmowanych. Około jednej czwartej majątku firmy znajduje się na tymczasowo okupowanych terenach – w Doniecku, Makiejewce i Mariupolu.

Obecnie żaden z ukraińskich inwestorów nie wyraził zainteresowania zakupem korporacji budowlanej, przynajmniej publicznie. Tymczasem ekonomiści wskazują na obawy potencjalnych nabywców.

Fundusz Mienia Państwowego powinien przeprowadzić odpowiednie przygotowania, aby inwestorzy mieli jasność co do aktywów, z którymi będą mieli do czynienia – mogą to być duże obiekty przemysłowe, nieruchomości komercyjne lub coś innego, a także jakie dochody można z nich uzyskać.

Głównym atutem, który może przyciągnąć inwestorów, jest ziemia należąca do Ukrbudu. Zgodnie z danymi państwowego rejestru praw majątkowych, firma posiada sześć działek państwowych w Kijowie, Lwowie, Dnieprze i Czerkasach. Na tych działkach znajduje się część nieruchomości firmy. Na razie jednak nie wiadomo, czy te działki będą częścią licytacji prywatyzacyjnej.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn