Lipiec trudny dla prezesów NBU

21 lipca 2021. Lipiec staje się miesiącem „krytycznym” dla prezesów Narodowego Banku Ukrainy (NBU).

Rok temu, 1 lipca, rezygnację z funkcji prezesa NBU na ręce prezydenta Ukrainy złożył Jakiw Smolij. Jako powód rezygnacji podał „systematyczną presję polityczną”.

Teraz „Financial Times”, powołując się na dwa źródła bliskie prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, spekuluje o możliwym odejściu obecnego prezesa NBU Kiryła Szewczenki. Gazeta pisze, że od czasu objęcia przez niego funkcji z banku centralnego odeszło ok. 30 proc. cenionych menadżerów, sporo też było wewnętrznych napięć. Ostatnio serię dymisji rozpoczął szef ważnego departamentu licencji bankowych, który swoją decyzję uzasadnił „odejściem regulatora od standardów pracy”. Po nim zrezygnował, m.in., dyrektor departamentu odpowiedzialnego za licencje dla firm ubezpieczeniowych. Ta atmosfera w NBU negatywnie wpływa na negocjacje kredytu od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Stawka jest niebagatelna- 3,2 mld USD.

Kirył Szewczenko w wywiadzie dla „Financial Times” odnosi się do tej sytuacji. Zarzuca swoim byłym współpracownikom, że dowiedział się o planach odejścia z mediów, co świadczy o PR charakterze ich działań. Wytyka im, że „na odchodnym” postanowili wykorzystać urlopy, które potrwają do 1 września, przez co opóźnione będą konkursy na opuszczane stanowiska.    

  • 20 lipca 2021 NBU umocnił oficjalny kurs hrywny do dolara o 2 kopiejki i określił kurs 1 USD na 27,21 UAH.
  • 20 lipca na czarnym rynku (dane z 16:58 czasu kijowskiego) za 1 USD płacono 27,15 – 27,21 UAH.
  • „Ekonomiczna Prawda” napisał: hrywna stabilna na zamknięciu rynku międzybankowego.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn