Problemy sezonu grzewczego

14 września 2021. Gabinet Ministrów Ukrainy nie widzi powodu do podwyższania taryf na usługi komunalne. Jednocześnie nadchodzący sezon grzewczy może być trudny, gdyż Ukrainie brakuje zasobów.

„Taryfa energii elektrycznej jest stała. Nie zmieniło się to w ciągu ostatniego roku. Cena gazu jest stała i nie przekracza 8 hrywien. Jeśli chodzi o cenę ogrzewania i ciepłej wody, to też nie widzimy powodu, by samorządy podniosły te taryfy – powiedział premier Szmyhal.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2021 r. taryfy za usługi komunalne na Ukrainie znacznie wzrosły. W szczególności zniesiono taryfę preferencyjną w wysokości 90 kopiejek/kWh dla ludności za pierwsze 100 kWh energii elektrycznej i ustalono jedną taryfę na poziomie 1,68 UAH/kWh. W przeddzień sezonu grzewczego dla osób oszczędnie zużywających zasoby, od października taryfa została obniżona do 1,44 UAH/kW.

Wcześniej Komisja Europejska zauważyła, że w Ukrainie ceny energii elektrycznej są o prawie 38 proc. wyższe niż średnia europejska. Wyższe od średniej są też ceny prądu w Polsce, Grecji, Malcie, Węgrzech i Bułgarii.

Jeśli chodzi o gaz, to 18 stycznia 2021 r. rząd na okres kwarantanny (1.02-31.03) zatwierdził maksymalną cenę gazu 6,99 UAH za metr sześcienny, co miało obniżyć cenę gazu dla obywateli do tego poziomu. Eksperci twierdzą, że był to ruch antyrynkowy. Od kwietnia 2021 r. ceny wróciły do zwykłego poziomu, a od maja wprowadzono roczną taryfę dla ludności. W zależności od dostawcy kwota ta waha się od 7,88 do 13,5 UAH za metr sześcienny.

Oczywiste jest, że do ogrzewania ludności ukraińscy producenci energii potrzebują nie tylko gazu, ale także węgla. Kraj ma z tym ogromne problemy. Pod koniec lata zasoby węgla w ukraińskich elektrociepłowniach wyniosły zaledwie 750 tys. ton. To ponad dwukrotnie mniej niż planowano i trzykrotnie mniej niż w ubiegłym roku w tym okresie. Minister energetyki Herman Haluszczenko powiedział wówczas, że Ukraina musi importować kolejne 3,5 mln ton węgla.

Najwięksi gracze rynkowi – DTEK i Centerenergo – kupili razem 75 tys. ton amerykańskiego węgla energetycznego, który po przybyciu na Ukrainę zostanie podzielony na pół. Centerenergo twierdzi, że tego wystarczy, aby zaliczyć sezon grzewczy bez konieczności korzystania z gazu czy importu prądu.

Sąsiadująca Polska też pomoże z węglem. W sierpniu 2021 r. lubelska kopalnia Bogdanka podpisała półroczny kontrakt z D. Trading International na dostawy węgla energetycznego do elektrowni Bursztyn i Dobrotworsk. Wartość umowy – 104 mln PLN. Według prezesa zarządu Bogdanki Artura Wasila podpisanie takiej umowy otwiera drogę do budowy sieci kontrahentów na Ukrainie.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn