Polska granica otwarta dla Ukraińców

9 września 2021. Polska otworzyła granicę dla Ukraińców.

Od 9 września obywatele Ukrainy mogą przekroczyć dowolnym celu granicę z Polską na podstawie wizy lub w ramach ruchu bezwizowego. Decyzja w tej sprawie została opublikowana 8 września w Dzienniku Ustaw. Pełną listę osób, które mogą przekroczyć granicę, można znaleźć na stronie strazy granicznej.

Na polskiej granicy obowiązują szczególne przepisy związane z pandemią. Jest to ograniczenie wjazdu cudzoziemców do Polski oraz obowiązek poddania się kwarantannie po przekroczeniu granicy. Osoby przekraczające tzw. granice zewnętrzne, tj. przybywające do Polski z państwa nie należącego do strefy Schengen podlegają obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie, niezależnie od negatywnego wyniku testu w momencie przekraczania granicy.

Czas obowiązkowej kwarantanny może zostać skrócony w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu na COVID-19 wykonanego po przekroczeniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni, licząc od momentu jej przekroczenia. Z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnione będą osoby zaszczepione przeciw COVID-19, tzn. osoby, które otrzymały pełny cykl szczepień oraz studenci.

Obecnie w krajach Unii Europejskiej do obrotu dopuszczone są:

  • szczepionka mRNA o nazwie Comirnaty (BNT162b2) firm Pfizer i BioNTech.
  • szczepionka mRNA o nazwie Spikevax (mRNA 1273) firmy Moderna.
  • szczepionka wektorowa AstraZeneca o nazwie Vaxzevria (ChAdOx1 nCoV-19). 
  • szczepionka wektorowa COVID-19 Vaccine Janssen (Ad26.COV.2-S). 

Europejska Agencja Leków prowadzi procedurę wstępnej etapowej oceny 5 szczepionek przeciw COVID-19. Więcej tutaj.

Osoby, które po przylocie przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie dłużej niż 24 godziny i posiadają bilet lotniczy potwierdzający wylot z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ciągu doby są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny.

Więcej na temat aktualnych zasad i ograniczeń na stronie serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.

Granicę z Ukrainą można przekroczyć w Dorohusku, Korczowej, Hrebennem, Medyce, Budomierzu, a także w Krościenku, Zosinie i Dołhobyczowie.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn