Łatwiejszy wjazd do krajów UE

15 lipca 2021. Ambasadorowie UE pozwolili na włączenie Ukrainy do listy krajów trzecich, z których wjazd na tern Unii jest dozwolony.

Unia Europejska rozszerzyła pozwolenie na wjazd obywatelom Ukrainy i kilku innych krajów w ramach stopniowego znoszenia ograniczeń COVID dotyczących podróży. Dziś lista takich krajów ma zostać oficjalnie zaktualizowana.

Zalecenie Rady UE nie jest prawnie wiążącym dokumentem. Władze państw członkowskich pozostają odpowiedzialne za wprowadzenie w życie treści rekomendacji.

W praktyce wiele państw UE zezwala na wjazd z Ukrainy z zachowaniem pewnych warunków.

Ostatni raz UE zaktualizowała listę „bezpiecznych” krajów 1 lipca. Obejmowała wówczas Kanadę, Armenię, Azerbejdżan, Bośnię i Hercegowinę, Brunei, Jordanię, Kosowo, Mołdawię, Czarnogórę, Katar i Arabię Saudyjska, Republikę Mołdawii, a także Kosowo.

Kryteria określające kraje trzecie, w odniesieniu do których należy znieść obecne ograniczenia podróży, zostały zaktualizowane 20 maja. Obejmują one sytuację epidemiologiczną, a także wiarygodność dostępnych informacji i źródeł danych. Niezbędna jest również wzajemność traktowania.

Według formuły, którą stosuje UE, trzeba mieć mniej niż 100 przypadków nowych chorób w ciągu 14 dni na 100 tysięcy mieszkańców.

Kraje powiązane z Schengen (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria) również uczestniczą w tym zaleceniu.

Niedawno Niemcy zezwoliły na wjazd zaszczepionym Ukraińcom w celu odwiedzenia bliskich i przyjaciół, a także w celach turystycznych.

Według stanu na 15 lipca liczba osób, które zachorowały na koronawirusa Covid-19 od początku pandemii w Ukrainie, wynosi 2 242 868 (w ostatniej dobie – 623)

Według Centrum Zdrowia Publicznego do 15 lipca w Ukrainie zaszczepiono 2476632 osoby (1 dawka), 1305882 osoby ( 2 dawki).

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn