Rekordowe zbiory zbóż

7 września 2021. W Ukrainie zebrano najwięcej w historii wczesnych zbóż i roślin strączkowych –  44,8 mln ton. Poinformował o tym Roman Leszczenko, minister polityki agrarnej i żywności.

„Zbiór wczesnych zbóż w Ukrainie jest zakończony. Z powierzchni 10,2 mln ha, co stanowi 100 proc. prognozy, wymłócono 44,8 mln ton zboża. W historii Ukrainy to rekordowy urodzaj!”- podkreślił minister, dodając, że najwięcej zebrano pszenicy – 32,8 mln ton, przy czym rekordowe plony osiągnięto w obwodzie chmielnickim – 6,52 t/ha. Ponadto zebrano 10,94 mln ton jęczmienia (najwyższe plony w obwodzie kijowskim – 5,72 t/ha) i 570 tys. ton grochu.

Nailepsze wyniki osiągnęły gospodarstwa rolne z obwodów:

  • odeskiego – ponad 4,1 mln ton zboża;
  • dniepropietrowskiego – 3 mln ton zboża;
  • zaporoskiego – 3 mln ton zboża;
  • mikołajewskiego – 3 mln ton zboża;
  • charkowskiego – 3 mln ton zboża;
  • chersońskiego – 3 mln ton zboża.

Ponadto Roman Leszczenko poinformował, że  zakończono już zbiór rzepaku z wynikiem ponad 2,8 mln ton. Najwyższe plony osiągnięto w obwodach chmielnickim (3,5 t/ha) i czerkaskim (3,42 t/ha).

Zdaniem ministra, duże znaczenie dla osiągnięcia takich wyników miała skoordynowana praca rolników, korzystne warunki glebowe i klimatyczne w tym roku, a także rozszerzony program wsparcia państwa dla sektora rolnego. Według jego prognoz, w 2021 roku rolnictwo może odpowiadać za ponad połowę przychodów walutowych Ukrainy i zapewnić jedną piątą PKB kraju.

“Biorąc pod uwagę nieurodzaj na innych kontynentach, koniunktura cen światowych jest korzystna dla produktów rolnych z Ukrainy i wzmacnia rolę naszego kraju w globalnym bezpieczeństwie żywnościowym” – podsumował Roman Leszczenko.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn