Locdown na żółto i zielono

14 września 2021. W Ukrainie zostaną wkrótce wprowadzone nowe przepisy dotyczące lockdownu związanego z covidem. W galeriach handlowych specjalne kamery będą monitorowały  przestrzeganie przepisów.

13 września 2021 Gabinet Ministrów Ukrainy przyjął zmiany w rozporządzeniu nr 1236, które przewidują, że certyfikat COVID będzie miał dwie opcje („żółtą” i „zieloną”). Będzie zawierał informacje o szczepieniu, o ujemnym wyniku testu (ważny 72 godziny) lub o wyzdrowieniu. „Żółty” certyfikat będzie zawierał informacje o szczepieniu 1 dawką, a „zielony” – 2 dawkami. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od daty publikacji.

W żółtej strefy zagrożenia epidemicznego, uproszczono wymagania dotyczące pracy instytucji edukacyjnych. Będą pracować pod warunkiem dostępności co najmniej 80 proc. pracowników z żółtymi lub zielonymi certyfikatami.

Ograniczenia w tej strefie nie będą miały zastosowania, jeżeli wszyscy uczestnicy (zwiedzający) oraz co najmniej 80 proc. organizatorów imprez publicznych, tj. pracowniów kin, teatrów, muzeów lub innych instytucji kultury, siłowni i basenów będzie legitymowało się żółtym lub zielonym certyfikatem COVID.

Ostateczna decyzja czy świadczyć usługi tylko zaszczepionym i czy przestrzegać wszystkich ograniczeń lockdownu, należy do właściciela.

W przypadku wprowadzenia czerwonej strefy instytucje edukacyjne będą działać tylko wtedy, gdy 100 proc. pracowników będzie miało zielony certyfikat.

Ograniczenia w tej strefie nie będą miały zastosowania pod warunkiem, że wszyscy uczestnicy (odwiedzający), pracownicy i organizatorzy imprez masowych, w tym religijni, pracownicy kin, teatrów, muzeów lub innych instytucji kulturalnych, lokali rozrywkowych, centrów handlowych, lokali gastronomicznych, rynków, siłowni i basenów będą mieli zielony certyfikat.

Osoby przekraczające granicę Ukrainy z żółtym lub zielonym świadectwem szczepienia lub ozdrowienia nie będą poddane samoizolacji.

Certyfikaty COVID będą miały kolorowe znaki wyłącznie w formacie cyfrowym.

Wiktor Laszko, ministr zdrowia uważa, że proponowane zmiany są szansą na opanowanie sytuacji epidemicznej i utrzymanie aktywności gospodarczej kraju. W Ukrainie dzisiaj jest możliwość zaszczepienia się, liczba szczepionek jest wystarczająca. W sierpniu Ukraina otrzymała z Polski 650 tysięcy dawek szczepionki AstraZeneca, a także inne środki do walki z koronawirusem.

Jak podaje liga.net, Ihor Kuzin, główny lekarz sanitarny Ukrainy, zaznaczył, że Ukraina wzmocni kontrolę przestrzegania ograniczeń lockdownu. W centrach handlowych zostaną zainstalowane specjalne kamery do monitorowania, które pozwolą na kontrole przestrzegania obostrzeń.

Według stanu na 14 września, na Covid-19 w Ukrainie zachorowało dotąd 2 321 156 osób (dzisiaj 3332).

Do tej pory zostało wykonanych 5 961 263 szczepienia pierwszą dawką. 4 884 904 osoby są w pełni zaszczepione.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn