Wzrasta popyt na używane auta

8 września 2021. Import używanych samochodów wzrósł o ponad połowę.

Jak podaje Finance.ua, na podstawie danych Stowarzyszenia Producentów Samochodów „Ukrautoprom”, w sierpniu Ukraińcy zarejestrowali 51,3 tys. używanych samochodów sprowadzonych z zagranicy, czyli o 56 procent więcej niż w tym okresie ubiegłego roku. Udział używanych samochodów zagranicznych stanowił prawie 86 proc. wszystkich pierwszych rejestracji  w Ukrainie.

Najpopularniejsze  marki:

  • Volkswagen Passat, zarejestrowano 3327 samochodów,
  • Renault Megane – 2832,
  • Volkswagen Golf – 2697,
  • Skoda Octavia – 2435,
  • Ford Focus – 1657.

W sumie od początku 2021 r. ukraińskie tablice rejestracyjne wydano dla 301 tys. używanych samochodów sprowadzonych z innych krajów, o 46 proc. więcej niż w roku ubiegłym. To cztery i pół razy więcej niż nowych samochodów.

W Ukrainie od 15 czerwca rozpoczął się okres legalizacji samochodów na zagranicznej rejestracji. Preferencyjna odprawa celna obejmuje używane pojazdy z rejestracją europejską, które mają więcej niż 5 lat i zostały sprowadzone do końca 2020 roku. Ulgi dotyczą samochodów osobowych i ciężarowych o masie do 3,5 tony. Osobowe muszą spełniać normę emisji Euro-2, a ciężarówki – Euro-5. Jeden właściciel może preferencyjnie odprawić tylko jeden samochód. Istotne jest również to, że auta mogą być przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn