YES dla Ukrainy w Unii i NATO

13 września 2021. W dniach 9-11 września w Kijowie odbyło się doroczne YES Brainstorming Forum, organizowane przez Jałtańską Strategię Europejską we współpracy z Fundacją Wiktora Pinczuka.

Forum otworzył założyciel YES Wiktor Pinczuk. Podkreślił, że Ukraina jest integralną częścią nie tylko europejskiej historii, ale także przyszłości Europy.

Głos zabrał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zauważył, że w latach konfrontacji z Rosją armia ukraińska stała się jedną z najpotężniejszych na świecie i jest gotowa do wstąpienia do NATO. „Wierzymy, że NATO nas potrzebuje… Wierzę, że bez Ukrainy NATO przegra, że ​​bez Ukrainy Unia Europejska osłabnie” – powiedział ukraiński prezydent. Władimir Zełenski nie wykluczył też wojny na pełną skalę z Rosją, podkreślając, że byłby to największy błąd Federacji Rosyjskiej.

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba podkreślił potrzebę wsparcia Ukrainy przez państwa europejskie. Zauważył dość ostro, że UE, mówiąc o „niegotowości Ukrainy” do wstąpienia do Unii, sama nie jest gotowa na przyjęcie Ukrainy. „Musimy uznać prosty fakt – polityczna decyzja państw członkowskich UE o przyjęciu innego państwa opiera się nie tylko na reformach… Na razie nie chcecie nas przyjąć nie dlatego, że nie jesteśmy gotowi – ale dlatego, że wy nie jesteście gotowi” – powiedział minister.

Estońska prezydent Kersti Kaljulaid wezwała Ukrainę do bardziej aktywnych reform, a Europę – do bardziej wytrwałego wspierania Ukrainy. „Chcę, aby Ukraina pewnego dnia stała się członkiem UE. Mam wielką nadzieję, że kiedy otworzy się okno możliwości, Ukraina będzie mogła to wykorzystać. Wszyscy wiemy, że to okno otwiera się tylko na kilka godzin. Ale głównym warunkiem jest spełnienie kryteriów kopenhaskich”,- podsumowała pani Kaljulaid.

Podczas forum YES dyskutowano także o przewagach konkurencyjnych Ukrainy w różnych sektorach gospodarki i technologii. Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że Ukraina musi stymulować rozwój przedsiębiorczości, aby szybko wyjść z kryzysu gospodarczego, co z kolei zmusi inwestorów zorientowanych na technologię do inwestowania w kraj.

Forum zakończyło się przemówieniem byłego Prezydenta RP, Przewodniczącego Rady Programowej YES Aleksandra Kwaśniewskiego. „Dużo rozmawialiśmy o Ukrainie, dyskusje były owocne – z różnymi poglądami. Co zrobić dalej? Musimy zrozumieć, że nie wystarczy mówić o reformach i ich nie przeprowadzać. W obliczu wojny z Rosją musimy zmienić dialog z Zachodem. Musimy przekształcić go w bardziej pragmatyczną konkretną rozmowę”– podsumował prezydent Kwaśniewski.

  • Jałtańska Strategia Europejska to doroczne forum, które omawia europejską przyszłość Ukrainy w kontekście globalnym. Forum YES działa od 2004 roku. Do 2013 roku spotkania odbywały się w Jałcie, po okupacji Krymu zostały przeniesione do Kijowa.

Foto: https://yes-ukraine.org/

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn