Rośnie popularność zieleniny

18 lutego 2021. Rynek ziół i kiełków w Ukrainie rozwija się pod wpływem mody na  zdrowe żywienie.

Badanie tego segmentu runku w okresie koniec 2019 roku – 11 miesięcy 2020 roku, przeprowadziła firma Pro-Consulting . Oceniono, że na rynku ziół i kiełków utrzymuje się stabilny popyt. Na co jeszcze zwrócili uwagę badacze?

  • Największy popyt jest na sałatki (sałata; sałata rzymska; mieszanki sałat) które stanowią 46 proc.rynku, na pietruszkę i kolendrę.
  • Wśród pachnących przypraw popularne są: mięta, bazylia, rozmaryn, estragon, tymianek, koper włoski.
  • Segment kiełków jest nadal bardzo mały, można powiedzieć, że dopiero „kiełkuje”.
  • Produkcja wewnętrzna i import w tym sygmencie są mniej więcej podobne i równoważą się. Po 11 miesiącach 2020 r. odnotowano spadek udziału ukraińskiej zieleniny o 10 proc. z odpowiednim wzrostem dostaw z zagranicy.
  • Zioła nie są już produktem sezonowym, ludzie kupują je nie tylko jesienią i wiosną, ale także zimą, modnym trendem stała się uprawa zieleniny w pomieszczeniach.
  • Większość zieleniny w 2020 r. byla importowana z Etiopii (38,3 proc.), Polski (28,2 proc.) i Włoch (18,1 proc.).

Analitycy przewidują, że pomimo zmniejszenia liczby odwiedzin w sklepach w okresie kwarantanny i wzrostu cen, popyt na produkty witaminowe wzrośnie tylko ze względu na potrzebę wzmocnienia organizmu w walce z infekcją. Oczekuje się rozszerzenia wsparcia rządowego dla przemysłu warzywnego. Pozytywny wpływ na rynek zieleniny będzie miało otwarcie rynku ziemi.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn