Zarobki w e- hrywnie

20 sierpnia 2021. W Ministerstwie Cyfryzacji Ukrainy planują przeprowadzić pilotażowy projekt, polegający na wypłacie pensji swoim pracownikom w e-hrywnie.

Mychajło Fedorow, Wicepremier i Minister Transformacji Cyfrowej Ukrainy zaznaczył, iż Ukraińcy zajmują pierwsze miejsce na świecie pod względem adaptacji do wirtualnych aktywów, i ta otwartość na technologii może być jedną z przewag na globalnym rynku. Fedorow podkreślił, że nie warto rozpoczynać wprowadzania e-hrywny poprzez świadczenia socjalne. „Hrywna elektroniczna rzeczywiście ma techniczny potencjał do ustalenia możliwych sposobów i warunków wykorzystania subsydiów państwowych – na przykład poprzez ograniczenie niewłaściwego wydatkowanie tych środków. Bardzo to jednak zależy od technicznej realizacji waluty elektronicznej” – dodaje minister.

W lipcu Narodowy Bank Ukrainy ( NBU) zapowiedział, że skupi się na wypracowaniu trzech możliwych opcji wykorzystania e-hrywien:

  • dla detalicznych płatności bezgotówkowych (przede wszystkim przelewów P2P między osobami fizycznymi i transakcji e-commerce),
  • dla płatności transgranicznych (przede wszystkim przelewów P2P między osobami fizycznymi)
  • jako narzędzie do transakcji w zakresie wirtualnych aktywów.

Wcześniej informowaliśmy, iż NBU zaplanował wprowadzenie elektronicznej hrywny, która ma służyć rozliczeniom już w 2024 roku. E-hrywna to krajowa waluta oparta na technologii blockchain. Badania dotyczące jej wprowadzenia trwają od 2016 r. Więcej o tym w artykule „E- hrywna w planach”.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn