Maski obowiązkowe, ale nie na ulicy

9 listopada 2020. Rada Najwyższa uchwaliła ustawę przewidującą kary za nienoszenie masek we wskazanych miejscach publicznych podczas kwarantanny. Gabinet Ministrów poinformował, że nie dotyczy to ulicy.

Za ustawą nr 3891 zagłosowało 262 deputowanych. Deputowani uzupełnili artykuł 44-3 Kodeksu Ukrainy o wykroczeniach administracyjnych o odpowiedzialność za brak maski.

Ustawa została uchwalona 6 listopada i teraz za „przebywanie w budynkach użyteczności publicznej, obiektach, transporcie publicznym podczas kwarantanny bez aparatu tlenowego lub maski ochronnej” można dostać mandat w wysokości od 10 do 15 wolnych od podatku minimalnych dochodów, czyli od 170 do 255 UAH.

Kary mogą nakładać organy wewnętrzne, Policja Państwowa, uprawniony organ ochrony zdrowia, upoważnione organy Państwowej Służby Sanitarno-Epidemiologicznej oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Takie kary nie dotyczą nieletnich, nie trzeba też nosić masek na ulicy.

W marcu Rada Najwyższa uchwaliła ustawę zapobiegającą rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Następnie nałożono grzywnę w wysokości od 17 do 34 tysięcy UAH za naruszenie zasad kwarantanny.

6 kwietnia w Ukrainie weszła w życie nowa uchwała Rady Ministrów, która zabrania przebywania w miejscu publicznym bez maski ochronnej lub respiratora. W tym czasie nadal obowiązywały grzywny za naruszenie kwarantanny, ale nie dodano odrębnej klauzuli o grzywnie za brak maski. Rząd ma nadzieję, że wprowadzenie oddzielnych kar za nienoszenie masek we wskazanych miejscach pomoże powstrzymać rozprzestrzenianie się zakażenia koronawirusem.

Koronawirus w Ukrainie, dane na 9 listopada: odnotowano dziennie +8687 przypadków. Ogółem podczas epidemii zachorowało 469 018 osób, wyzdrowiało 209 143 osób, zmarło 8 565 osób.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn