Elektryfikacja odcinka Dołyńska-Mikołajów

5 listopada 2020. W 2021 roku rozpocznie się realizacja pierwszego projektu elektryfikacji odcinka kolejowego Dołyńska – Mikołajów.  Inwestycja będzie sfinansowana z pożyczki z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Służba prasowa Ministerstwa Finansów poinformowała, że umowa pożyczki z EBOR w wysokości 150 mln EUR przeznaczona jest na projekt elektryfikacji linii kolejowej Dołyńska – Mikołajów – Kołosiwka. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) będzie współfinansować ten projekt również w wysokości 150 mln EUR.”

Obecnie trwa procedura przetargowa. W przyszłym roku rozpoczną się prace na odcinku o łącznej długości 148 kilometrów.

Wiceminister finansów Oleksandr Kawa powiedział, że realizacja tego projektu zwiększy przepustowość linii kolejowej w kierunku mikołajowskiego klastra portowego, który jest jednym z największych w Ukrainie i rocznie obsługuje ponad 25 mln ton ładunków.

Inwestycja pozwoli na uruchomienie szybkich pociągów elektrycznych „Intercity +” na trasie Kijów – Mikołajów z czasem przejazdu około 5 godzin.

Realizacja tego projektu przyczyni się także do istotnej poprawy sytuacji ekologicznej w Mikołajowie. Ponieważ przejście na elektryczne lokomotywy znacznie zmniejszy poziom emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn