Ambitne plany Antonowa

15 września 2020 r. Setki nowych samolotów dla południowych rynków, rozwój kontaktów z Boeingiem, stworzenie narodowego przewoźnika, wznowienie produkcji Anów. Plany Antonowa ogłosił jego prezes Oleksandr Los.

Jednym z kluczowych zadań postawionych przez prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego jest stworzenie państwowego przewoźnika lotniczego. Podstawę floty mają stanowić ukraińskie maszyny An-148 oraz ich modyfikacja – An-158. Prezes Antonowa mówi, że taka możliwość istnieje i odpowiednie propozycje już zostały przygotowane. Rozpoczęły się prace nad wznowieniem seryjnej produkcji tego rodzaju samolotów. Kluczowym wyzwaniem jest zastąpienie komponentów i podzespołów pochodzących z Federacji Rosyjskiej. Wcześniej wyprodukowano i dostarczono do klienta 10 takich statków. Z uwagi jednak na przerwanie kooperacji w 2014 r. wszystkie pracy montażowe zostały zamrożone. Na różnym etapie gotowości znajdują się trzy samoloty An-148 oraz dziesięć An-158.

Wcześniej informowaliśmy, że rozpoczęła się też produkcja nowych samolotów An-178 bez wykorzystania komponentów z Rosji. Pierwszy samolot trafi do policji Peru. Planuje się dostarczenie 30 maszyn na potrzeby Ministerstwa Obrony oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy. Wkrótce rozpoczną się prace nad montażem nowego ciężkiego samolotu An-188.

Ponadto O. Los zasygnalizował, że kierownictwie państwa jest sprzyjająca atmosfera wobec planów stworzenia kolejnego największego na świecie statku An-225 „Mrija”. Na takie maszyny istnieje duże zapotrzebowanie. Warto zaznaczyć, że płatowiec tego statku od wielu lat jest gotowy i czeka na zakończenie. Jednak od ponad 30 lat projekt An-225 jest zamrożony, a większość linii produkcyjno-technologicznych została zaniedbana. Wskutek tego od lat trwają dyskusje dot. wykonalności i rentowości tej inicjatywy.

Prezes Antonowa zapowiedział wejście przedsiębiorstwa na rynki południowe. Detale tej współpracy jeszcze są na etapie negocjacji, ale chodzi o potencjał zamówień rzędu setek nowych maszyn. Te oraz inne ww. projekty pozwolą w najbliższych latach skupić się na projektowaniu i wytwarzaniu nowych modeli statków. W tym zaś momencie kluczową pozycją dochodów przedsiębiorstwa (80%) stanowią usługi transportowe i remontowe. Zlecenia przewozowe wykonuje siedem An-124 „Rusłan”, jeden An-225 „Mrija” i jeden An-22.

Innym kierunkiem rozwoju jest pogłębienie stosunków z Boeingiem. Obecnie obowiązuje ogólna umowa z Boeingiem dot. wsparcia logistycznego Antonowa. W ramach umowy amerykańska firma świadczy usługi w zakresie dostawy sprzętu krytycznego. Trwają też rozmowy w sprawie innych projektów i inicjatyw.

W 2019 r. Antonow odnotował 3,5-krotne zmniejszenie zysku netto – do 447,98 mln UAH, a przychody spadły o 33,1% – do 5 mld 998,66 mln UAH. Jednocześnie w ubiegłym roku spółka zmniejszyła długoterminowe zobowiązania kredytowe z 1,52 mld UAH do 1,01 mld UAH, a zobowiązania bieżące z 2,74 mld UAH do 2,16 mld UAH. Kapitał przedsiębiorstwa zwiększył się natomiast z 9,98 mld UAH do 10,27 mld UAH.

 Valentyn Honcharenko

Wywiad z prezesem Antonowa opublikował portal „Ekonomiczeskaja Prawda”

Facebook
Twitter
LinkedIn