Agro & food czyli ukraiński ocean możliwości

24 marca 2021. „Dzisiaj mam polski dzień”- powiedział Taras Kaczka, Wiceminister Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy. W agendzie ministra było spotkanie z polskim Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wystąpienie inaugurujące Konferencję „Agro & Food Ukraina online”.

Zdaniem ministra rolnictwo w Ukrainie było dotąd symbolem zacofania, teraz staje się przyszłością tego kraju. Minister Kaczka wspomniał ubiegłoroczne spotkanie z przedstawicielami BNP Paribas Polska S.A. i Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, na którym rozmawiano po potencjale ukraińskiego rolnictwa, nowych trendach i technologiach, które powinny dotrzeć w Ukrainę. Minister wskazał na potrzebę korzystania w Ukrainie z doświadczenia polskiego rolnictwa, polskich producentów, którzy zdobyli rynki światowe. To wystąpienie było tłumaczone na język… ukraiński, gdyż minister Taras Kaczka mówił po polsku.

Grzegorz Kozieja, Dyrektor Biura Analiz Sektora Food and Agro- Międzynarodowy HubBNP Paribas, przedstawiał atuty Ukrainy. Bardzo bogate zasoby naturalne, 33 mln hektarów ziemi uprawnej- trzy razy więcej niż w Polsce i do tego czarnoziemów, zauważalna koncentracja ziemi uprawnej- około 20 proc. areału jest w banku ziemi blisko 70 firm operujących na obszarze większym niż 10 000 hektarów. Są też wyzwania. Jedna trzecia parku maszynowego jest do wymiany lub wymaga unowocześnienia.  Potrzebne są innowacje. Atuty i wyzwania dotyczą jednak kraju, który w BNP Paribas charakteryzują mianem „oceanu możliwości”. Sprzyjają temu globalne perspektywy i pozycja rolnictwa w ukraińskiej gospodarce.

Aleksander Siemaszko, Zastępca Dyrektora Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej  Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oceniał, że mimo występujących nieraz kłopotów i konfliktów interesów, obraz polsko- ukraińskiej współpracy w sektorze rolno-spożywczym jest „jednoznacznie pozytywny”.

Unia nas pogodzi- przekonywał Jerzy Plewa,  z Team Europe, były Dyrektor Generalny DG AGRO- Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Komisji Europejskie. Prezentował nowe podejście Unii Europejskiej do zasobów naturalnych, także rolnictwa, które wymaga innowacyjności i współpracy.

  • Organizatorem Konferencji „Agro & Food Ukraina online” była Polsko- Ukraińska Izba Gospodarcza.
  • Partnerem merytorycznym był BNP Paribas Bank Polska S.A.
  • Partnerem konferencji był Global Development Int Sp. z o.o.

Na naszym portalu niebawem zamieścimy filmowy materiał z „Agro & Food Ukraina online”.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn