Rośnie eksport koleją

2 sierpnia 2021. Wolumen przewozów kolejowych między Ukrainą a Polską w ciągu sześciu miesięcy wzrósł rok do roku o 22 proc. do 5,56 mln ton. Prawie 73 proc. tych przewozów stanowi ukraiński eksport.

Jak komentuje Iwan Jurik, szef zarządu Ukrzaliznyci, nastąpił znaczny wzrost przewozów kolejowych między Polską a Ukrainą.

W pierwszym półroczu 2021 r. eksport koleją wzrósł o 13,6 proc. – do ponad 4 mln ton. Ukrzaliznycia przede wszystkim przewoziła do Polski rudę żelaza i manganu.

W ciągu sześciu miesięcy 2021 r. między Polska i Ukrainą przetransportowano 27 757 kontenerów, co stanowi wzrost o 77,2 proc. rok do roku.

Jurik informuje, że w Ukrzaliznyci rozpoczęły się prace nad elektryfikacją odcinka Kowel-Izow-granica państwa, co znacznie zwiększy natężenie ruchu kolejowego między Ukrainą a Polską. Trwają analizy dostępności nowego szlaku kontenerowego: badano odcinek szerokotorowy (1520 mm), który biegnie w obwodzie wołyńskim z Ukrainy do Polski i pozwala pociągom, bez zmiany wagonów, wjechać na terytorium RP.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn