Rosną ceny wynajmu mieszkań

5 sierpnia 2021. Ceny wynajmu mieszkań w Ukrainie wzrosły o 20-25 proc. w porównaniu do ubiegłego roku, choć nadal nie osiągają poziomu 2019 roku.

Jak podaje „Interfax-Ukraina”, według Jurija Pity, prezesa stowarzyszenia pośredników nieruchomości Ukrainy, od początku roku odnotowano wzrost cen wynajmu mieszkań. W zależności od standardu mieszkania średnio  wzrost cen waha się od 10 do 15 proc.

Najbardziej znaczący wzrost stawek odnotowano w przypadku „socjalnych” małych mieszkań w budynkach starej zabudowy położonych w pobliżu stacji metra lub węzłów komunikacyjnych. Maksymalny wzrost cen odnotowano w największych miastach Ukrainy – Charkowie, Odessie, Lwowie, Dnieprze i Kijowie (prawie 15 proc.). W innych miastach wzrost cen jest niższy – od 5 do 10 proc.

Przewiduje się, że do końca 2021 r. koszt wynajmu mieszkań może wzrosnąć średnio o kolejne 10-15 proc. i powróci do cen 2019 r.

Jurij Pita przypomniał, że w 2020 r. podczas pierwszego wiosennego lockdownu koszty wynajmu mieszkań znacznie spadły. W niektórych regionach kraju, takich jak na przykład w Mikołajowie, Chersoniu, Zaporożu, spadły nwet o 50-70 proc. W innych regionach – o 35-40 proc. W tym samym czasie spadek cen wynajmu w Kijowie, Charkowie,Odessie, Dnieprze i Lwowie najpopularniejszych mieszkań, czyli 1, 2-pokojowych (z okresu Związku Radzieckiego) o powierzchni 35-50 metrów kwadratowych, nie przekroczył 25-30 proc.

Wiosną 2020 r. zaobserwowano tzw. „ukryte obniżki cen”, co znalazło się w różnych ustępstwach właścicieli mieszkań. Na przykład, powszechne stało się odroczenie opłaty (1-2 miesięcy), lub właściciele mieszkań całkowicie lub częściowo anulowali czynsz za jeden miesiąc.

Ekspert podkreślił, że wynajem mieszkań jest bardziej wrażliwy na zmiany społeczne i gospodarcze niż kupno i sprzedaż. W czasie lockdownu segment wynajmu zareagował natychmiast. Po zniesieniu ograniczeń sytuacja rynkowa jest w stanie odbudować się w ciągu dwóch do trzech miesięcy.

  • Stowarzyszenie pośredników nieruchomości Ukrainy, zrzesza przedstawicieli z 25 regionów kraju w 32 miastach. Powstała w 1995 roku. Zrzesza ponad 2000 profesjonalnych pośredników w obrocie nieruchomościami.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn