Rekordowy import wieprzowiny

8 marca 2021. W lutym, w porównaniu do stycznia, import wieprzowiny w Ukrainę wzrósł dwukrotnie do 3 400 ton.

Według Ukrainian Agribusiness Club (UAC), analiza tego samego okresu styczeń-luty w ostatnich pięciu latach wskazuje, że wolumen importu w tym roku jest rekordowy. Przez dwa miesiące przywieziono 5 100 ton wieprzowiny, czyli 2,6 raza więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Głównymi dostawcami wieprzowiny są światowi liderzy w tej branży: Kanada oraz kraje UE (Dania, Polska, Holandia, Hiszpania i Francja). Świeża lub schłodzona wieprzowina stanowi 51 proc. importowanej w Ukrainę, mrożona to 49 proc. importu.

Według UAC powodem wzrostu importu jest wysoka cenę mięsa na rynku ukraińskim. Jeśli w Ukrainie producenci nie obniżą kosztów produkcji trzody chlewnej, w marcu import wieprzowiny będzie nadal wzrastał. Ukraińska wieprzowina nie jest w stanie konkurować z importowaną, co może prowadzić do problemów w branży.

Eksport ukraińskiej wieprzowiny rośnie nieznacznie: nastąpił wzrost o 33 proc. (do 484 ton) w pierwszych dwóch miesiącach roku w porównaniu ze styczniem i lutym 2020 r. Eksportowana jest głównie mrożona wieprzowina – stanowi 99 proc. udzialu.

Głównymi  krajami kupującymi  ukraińską wieprzowinę są Zjednoczone Emiraty Arabskie (55 proc., w ciągu ostatnich dwóch lat największy rynek eksportowy tych produktów dla Ukrainy), Hongkong (17,8 proc. udziału), Angola (11 proc.). W lutym ukraińscy eksporterzy odkryli nowy rynek – Gabon – wyeksportowano 27 500 ton.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn