Klimatyczne zagrożenia dla rolnictwa

27 stycznia 2021. Centralne Obserwatorium Geofizyczne opublikowało dane, wskazujące że miniony rok był w Kijowie najcieplejszym od 140 lat. W 2020 r. w Kijowie odnotowano aż 36 rekordów temperatury, w tym 12 w samym marcu.

Ciekawe, czy te empiryczne dane przekonają niedowiarków do konieczności walki z ociepleniem klimatu, w tym z emisjami CO2.

Anne Ackermann z kijowskiego Centrum Inicjatyw Ochrony Środowiska Ecoaction pisze w UkraineAlert (Atlantic Council): „W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci klimat Kijowa stopniowo migrował na południe. Zimy stały się łagodniejsze, a lata są teraz znacznie cieplejsze. Pogoda w stolicy Ukrainy coraz bardziej przypomina Odessę w połowie XX wieku, ale bez korzyści płynących z bryzy od Morza Czarnego. Zjawisko to nie ogranicza się do Kijowa czy północy kraju. Najbardziej uderzającym i niepokojącym czynnikiem zmieniających się warunków pogodowych na Ukrainie w 2020 roku był niedobór deszczu. Ukraiński przemysł rolny w dużej mierze opiera się na opadach deszczu, ale deszcz był nieregularny w ciągu ostatniego roku i spadł o 8 proc. poniżej norm rocznych. Wschodnia i południowa Ukraina odnotowała najniższe opady w ubiegłym roku, a szczególnie mocno ucierpiały regiony Doniecka i Ługańska”.

Zmiany klimatu negatywnie odbijają się na ukraińskim rolnictwie i zagrażają ambicjom Kijowa, starającego się o pozycję „spichlerza” Europy a nawet świata. Ackermann przytacza alarmistyczne dane. Według Ministerstwa Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy, z powodu długotrwałych susz i niezwykle intensywnych wiosennych przymrozków kraj stracił już 570.000 hektarów upraw ozimych. Dalsze susze w okresie wiosennym i letnim 2020 r. spowodowały dodatkowe straty, w tym 200 000 hektarów kukurydzy i niższe plony w całej Ukrainie. W sezonie marketingowym 2019-2020 Ukraina wysłała na rynki międzynarodowe 57 milionów ton zboża, co stanowi około 16 proc. światowego eksportu zboża. Jednakże eksport gwałtownie spadł rok do roku w sezonie 2020-2021 z powodu mniejszych zbiorów, spowodowanych dotkliwą suszą.

Anne Ackermann wskazuje, że zmiany klimatyczne skłaniają do zmian technologicznych w rolnictwie, zmuszają do innego podejścia do gospodarki wodnej. Przekonuje do stosowania technologii promowanych w Unii Europejskiej. Wskazuje na lukratywne możliwości rynkowe, jakie otwierają się przed rolnictwem ekologicznym.

  • Państwowa Służba Statystyki Ukrainy opublikowała właśnie dane o produkcji rolnej w 2020 roku. Czynniki klimatyczne ( susza, przymrozki i słabe opady deszczu) spowodowały, że Ukraina odnotowała największy spadek produkcji rolnej od ćwierć wieku – o 11,5 proc. rok do roku.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn