Lotnisko w Mukaczewie

9 września 2020. Budowa nowego lotniska na Zakarpaciu to inwestycja sięgająca 4 mld UAH.

Gabinet Ministrów podjął decyzję o przeznaczeniu 30 mln UAH w 2020 roku na prace projektowe przy budowie nowego lotniska na Zakarpaciu.

Jak poinformował na Facebooku minister infrastruktury Władysław Kryklij, założenie jest takie, że pas startowy Mukaczewa powstanie na koszt państwa, a terminal zbuduje prywatny inwestor.

Kryklij dodał, że dziś funkcjonalność jedynego portu lotniczego w regionie w Użhorodzie jest ograniczona ze względu na trudność startu i lądowania przez terytorium Słowacji oraz brak możliwości obsługi samolotów B737 / A320. Budowa nowego lotniska Przewiduje się, że na nowym lotnisku pas startowy będzie miał długość nie krótszą niż 2,5 tys. Pozwoli to przyjmować statki powietrzne klasy A320 / B737; ruch pasażerski osiągnie200–300 tys. rocznie z możliwością wzrostu do 500–600 tys.

Mukaczewo ma być nowoczesnym lotniskiem towarowo-pasażerskim, spełniającym międzynarodowe standardy. Inwestycja powstanie na bazie byłego lotniska wojskowego.

Lotnisko zapewni możliwość połączeń z Kijowem, Dnieprem, Charkowem i Odessą, a także z Polską, Węgrami, Czechami, Włochami i Hiszpanią, a także czarterów do Turcji i Egiptu. Port lotniczy zwiększy atrakcyjność miasta i regionu. Otwarcie portu lotniczego ma nastąpić w 2025 r.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn