Sto milionów ton!

5 sierpnia 2020. Ukraina idzie na rekord w produkcji rolnej. Jak podaje Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe, w 2020 roku zbiór zbóż i nasion oleistych może wynieść nawet 100 mln ton, zaś eksport tych produktów może osiągnąć 61 mln ton.

„Korekta w górę prognoz produkcji zboża i eksportu była spowodowana lepszymi perspektywami dla kukurydzy i jęczmienia. W szczególności produkcja i eksport kukurydzy mogą być rekordowo wysokie – 38,9 mln ton (wzrost z wcześniej oczekiwanych 36,8 mln ton) i eksport odpowiednio 33 mln ton. W ubiegłym sezonie produkcja kukurydzy wyniosła rekordowe 35,2 mln ton, eksport – 30,3 mln ton” – podano w raporcie stowarzyszenia.

Produkcja jęczmienia wzrosła z 7,6 mln ton do 8,2 mln ton, eksport – z 3,8 mln ton do 4,2 mln ton.

Prognozy produkcji i eksportu pszenicy pozostały na niezmienionym poziomie 26,8 mln ton i odpowiednio 18 mln ton.

“Spodziewamy się wzrostu produkcji zbóż i nasion oleistych do 113 mln ton w średnim okresie, podczas gdy eksport może osiągnąć 75 mln ton”- piszą eksperci stowarzyszenia.

Przypomnijmy, że w czerwcu wiceminister Taras Kaczka, wysoki przedstawiciel Ukrainy do spraw handlu, został wybrany wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Rady Zbożowej. Ukraina przygotowuje się do objęcia w przyszłym roku prezydencji w radzie.

Międzynarodowa Rada Zbożowa jest organizacją międzyrządową, która realizuje cele Konwencji o handlu zbożem z 1995 roku.

Red.

Facebook
Twitter
LinkedIn