Więcej szczepionek m.in. w Ukrainie

11 sierpnia 2021. UE przeznaczyła kolejne 35 mln EUR na przyspieszenie szczepień w krajach Partnerstwa Wschodniego.

Jak podaje Europejska Prawda, Komisja Europejska zwiększyła swój pakiet pomocowy z 40 do 75 mln EUR na przyspieszenie kampanii szczepień w sześciu krajach Partnerstwa Wschodniego.

Poinformowano, że dzięki nowemu pakietowi pomocy w wysokości 35 mln EUR, UE dąży do znacznego rozszerzenia dostępu do szczepionek w regionie Partnerstwa Wschodniego. W obliczu globalnego niedoboru szczepionek UE ułatwia wymianę szczepionek między państwami członkowskimi UE.

Jest to dodatek do pierwszego pakietu wsparcia o wartości 40 mln EUR rozpoczętego w lutym. W ramach programu do całego regionu dostarczono ponad 11 mln jednostek ochrony osobistej, 12 tys. zestawów laboratoryjnych, ponad 1500 respiratorów, koncentratorów tlenu i pulsoksymetrów oraz ponad 20 tys. zestawów do testowania PCR.

Nowy pakiet będzie wspierał skuteczne wdrażanie szczepionek otrzymywanych przez kraje partnerskie bezpośrednio przy wykorzystaniu mechanizmu wymiany szczepionek UE oraz pośrednio poprzez program ONZ COVAX i zakupy od producentów szczepionek przeciwko COVID-19.

Kraje Partnerstwa Wschodniego to Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina.

  • Polska planuje odsprzedać innym krajom w tym Ukrainie, kilkanaście milionów dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Liczba ta zależy od dynamiki szczepień w Polsce.
  • Wicepremier Ukrainy ds. Integracji Europejskiej i Euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna poinformowała, że trwają negocjacje z Unią Europejską w sprawie redystrybucji szczepionek koronawirusowych w Ukrainie.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn