Polska podzieli się szczepionkami

14 lipca 2021. Polska planuje odsprzedać innym krajom w tym Ukrainie, kilkanaście milionów dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Liczba ta zależy od dynamiki szczepień w Polsce.

Informuje o tym „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na Michała Dworczyka, pełnomocnika rządu ds. programu szczepień.

Decyzja o sprzedaży szczepionek została podjęta, żeby uniknąć przeterminowania preparatów ze względu na spadek zainteresowania szczepieniami wśród Polaków. Polska zamówiła łącznie ok. 100 mln dawek różnych preparatów, z czego 41 mln już trafił do Polski. Na razie wykorzystano 31,5 mln dawek.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) Michał Kuczmierowski twierdzi, że scenariusz odsprzedaży szczepionek do innych krajów był rozważany od samego początku szczepień w Polsce. W ramach Partnerstwa Wschodniego szczepionki trafią m.in. do Ukrainy i Gruzji, trafią też do niektórych krajów bałkańskich. Zainteresowanie zgłosiły również Wietnam oraz Australia. Chodzi przede wszystkim o preparaty Pfizer i AstraZeneka, które mają relatywnie krótkie terminy ważności.

Jednocześnie prezes RARS zastrzegł, że ostateczne decyzje o sprzedaży będą podejmowane na podstawie realnego zapotrzebowania i bieżących dostaw na poziomie uzgodnień pomiędzy Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Spraw Zagranicznych a KPRM.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn