eOselya rozszerza format

7 lipca 2023. Ukraiński rząd przyjął decyzję, która pozwala wszystkim Ukraińcom nieposiadającym własnego mieszkania ubiegać się o preferencyjne kredyty hipoteczne w ramach programu eOselya- єОселя. Otrzymają preferencyjną stawkę roczną kredytu za poziomie 7 proc. w hrywnach. Pierwsza rata wynosi od 20 proc., okres kredytowania to nawet 20 lat.

Decyzja Gabinetu Ministrów przewiduje szereg zmian w programie przystępnych kredytów hipotecznych:

  • powiększono listę terytoriów objętych programem. Od teraz będzie dostępny na tych terytoriach obwodów charkowskiego, zaporoskiego i chersońskiego, które nie są okupowane i gdzie nie toczą się aktywne działania wojenne.
  • Detektywi i wyżsi detektywi Krajowego Biura Antykorupcyjnego, szeregowi i wyżsi funkcjonariusze Państwowego Biura Śledczego, detektywi i wyżsi funkcjonariusze Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego zostali dodani do kategorii personelu wojskowego i sił bezpieczeństwa, którzy może zaciągnąć kredyt hipoteczny na 3 proc. rocznie.
  • Żołnierze i funkcjonariusze sił bezpieczeństwa, którzy w wyniku obrażeń odniesionych w misjach bojowych otrzymali I-II grupę inwalidztwa i utracili stanowisko, otrzymali prawo do kompencacjio stawki procentowej na koszt państwa do poziomu 3 proc. w skali roku.
  • Z modeli finansowania budownictwa mieszkaniowego wyłączone są umowy „przedwstępne” oraz umowy, w ramach których nie dochodzi do „rzeczywistego” przeniesienia praw własności na nabywców.


Program eOselya uruchomiono w zeszłym roku
. Umożliwiło to żołnierzom, stróżom prawa, nauczycielom, lekarzom i naukowcom uzyskanie kredytu hipotecznego na 3 proc. Takie preferencyjne kredyty hipoteczne przekroczyły już 1,2 mld UAH – poinformował rząd.

„Od 1 sierpnia uruchamiamy kolejny etap państwowego programu eOselya i zwiększamy liczbę Ukraińców, którzy mogą z niego korzystać i kupować mieszkania. Weterani wojenni, uczestnicy działań wojennych, przesiedleńcy wewnętrzni, którzy zostali zmuszeni do przeniesienia się w bezpieczniejsze regiony ze względu na wojnę, a osoby, które nie mają własnego mieszkania, mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny na 7 proc. przez aplikację Diia” – komentuje Julia Swirydenko, pierwsza wicepremier, minister gospodarki.

Mimo wojny pełnoskalowej, przerw w dostawie prądu i trudnej sytuacji ekonomicznej, kredyt hipoteczny w smartfonie stał się faktem. Wystarczy kilka kroków w aplikacji Diia i wniosek będzie skierowany do banku będącego partnerem programu.

Kredyt można wziąć tylko w bankach uczestniczących w programie. Są to Oschadbank, Privatbank, Ukrgasbank, Globus Bank i Sky Bank. Kilka kolejnych instytucji finansowych wkrótce dołączy do wdrożenia eOseli, ponieważ są one jeszcze na etapie integracji z Diia. Program będzie realizowany przez Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Cyfryzacji i PJSC Ukrfinzhitlo.

Obywatele będą mogli wybierać mieszkania w budowie tylko od deweloperów, którzy posiadają akredytację banków uczestniczących w programie. W ramach eOseli kredytowanie jest dozwolone wyłącznie według takich modeli finansowania, gdy nabywca staje się właścicielem praw majątkowych do budowanego mieszkania w momencie udzielenia kredytu.

Taki model pracy zapewnia ochronę praw kredytobiorców eOseli przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym w obiektach w budowie. Akredytacja firm budowlanych przez banki w programie będzie dostępna tylko dla tych, które wybrały przejrzyste mechanizmy finansowania budowy – podkreśla Gabinet Ministrów.

Kto może zgłosić się do programu? Weterani wojenni i członkowie ich rodzin, uczestnicy działań wojennych, osoby niepełnosprawne w wyniku wojny, rodziny zmarłych weteranów wojennych, a także rodziny zmarłych obrońców Ukrainy. Obywatele nieposiadający własnej nieruchomości mieszkalnej lub posiadający mniej niż 52,5 m kw dla rodziny jednoosobowej i dodatkowe 21 m kw – na każdego kolejnego członka rodziny, z wyjątkiem mieszkań na terytoriach czasowo okupowanych.

Ustalono następujące kryteria uzyskania kredytu hipotecznego:

– być obywatelem Ukrainy w wieku od 18 do 70 lat;

– być wypłacalnym;

– posiadać nieruchomość o powierzchni mniejszej niż 52,5 m kw. (dodatkowo 21 m kw. na każdego kolejnego członka rodziny);

– nie podlegać sankcjom;

– nie uczestniczyć w innych podobnych programach rządowych.

Zapotrzebowanie na mieszkania jest w Ukrainie niezwykle duże. W czasie wojny zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo około 20 milionów metrów kwadratowych lokali mieszkalnych. Według szacunków Ministerstwa Odbudowy domy ponad 2,4 mln mieszkańców zostały zniszczone lub znacznie uszkodzone. Oczywiście nie są to pełne dane, ponieważ agresorzy nadal niszczą miasta i wsie.

Mimo wojny eOselya zyskuje na popularności. Nie tylko jako innowacyjny produkt dla rynku bankowo-finansowego, ale także jako realna szansa na zakup wymarzonych metrów kwadratowych na naprawdę korzystnych warunkach.

Wiktoria Czyrwa
Photo by Patrick Perkins on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn