Sektor usług IT rośnie

26 maja 2020. Wzrosła liczba osób działających w ukraińskim sektorze IT. Zapotrzebowanie na kompetentnych specjalistów sprzyja rozwojowi przemysłu technologii.

IT to jedna z najszybciej rozwijających się branż, która może stać się lokomotywą ukraińskiej gospodarki.

To częste opinie przedstawicieli władz ukraińskich. Statystyki również potwierdzają szybko rosnący trend. Według Jednolitego Rejestru Osób Prawnych i Osób Fizycznych- Przedsiębiorców liczba IT specjalistów zarejestrowanych w Ukrainie jako przedsiębiorcy wzrosła w 2019 roku o 22% i stanowi 183 tys. osób. Najpopularniejszy kierunek działalności to „programowanie komputerowe” – prawie 124 tys. osób. 

Także popularne są „doradztwo informatyczne” (27 tys.) i „przetwarzanie danych” (22 tys.).  Wzrost zaobserwowano we wszystkich regionach Ukrainy, jednak liderami są Kijów i obwód kijowski, charkowski, lwowski i dniepropietrowski.

Według raportu IT Ukraine Association zapłacony podatek od usług IT jest 3,7 razy wyższy niż średnia krajowa. Tylko w 2018 r. wpływy do skarbu państwa wynosiły prawie 10 miliardów hrywien. Z roku na rok liczby te rosną średnio o 20–25%, co może pobudzić wzrost ukraińskiej gospodarki – mówi Dmytro Ovcharenko, wiceprezes IT Ukraine Association.

W 2019 roku ukraińskie firmy wyeksportowały usługi IT o wartości 2,43 mld USD.

Według Ukrstat eksport usług IT wzrósł o 15% i stanowi obecnie 16% eksportu wszystkich usług z Ukrainy.

Biuro Krajowej Rady Inwestycyjnej w Ukrainie przeprowadziło analizę sektorów ukraińskiej gospodarki, które mają największe szanse na dalszy wzrost i atrakcyjność inwestycyjną.

Przeanalizowaliśmy dane z lat 2010-2018 na podstawie wskaźników dynamiki sprzedaży, inwestycji kapitałowych i zysku netto przedsiębiorstw. Sektor IT jest jedną z najbardziej perspektywicznych branż dla dalszego wzrostu i przyciągania inwestycji zagranicznych, – powiedziała Olga Magalecka, szefowa Biura Krajowej Rady Inwestycyjnej w Ukrainie.

(SZ)

Facebook
Twitter
LinkedIn