Czechy zapraszają Ukraińców

24 maja 2020. Czeska gospodarka też potrzebuje pracowników z Ukrainy.Staramy się poprawić sytuację czeskiej służby zdrowia i rolnictwa, w których brakuje pracowników sezonowych z zagranicy” – powiedział minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček.

W ten sposób czeski minister skomentował porozumienia rządów Czech i Ukrainy, na mocy którego pracę wznowiły czeskie konsulaty. Konsulat we Lwowie przyjmuje wnioski od 22 maja, w Kijowie od 25 maja.

Szacuje się, że czeska gospodarka potrzebuje ok. 440 tysięcy pracowników z zagranicy.

Obywatelom Ukrainy w minionym roku wydano ok. 40 tysięcy pozwoleń na pracę. Eksperci rynku pracy uważają, że Czechy mogą być dla Polski rynkiem konkurencyjnym. Procedury legalizacji zatrudnienia są tam mniej skomplikowane i czas trwania uprawnień do pracy jest dłuższy niż w Polsce.

W Czechach oferuje się pracownikom zagranicznym tzw. employee card, która umożliwia pobyt i pracę przez okres nie dłuższy niż 2 lata. Stawki godzinowe na  z pracę w Czechach, w porównaniu z Polską są wyższe o ok.10 proc. Średnia płaca w Czechach jest o ok. 100 Euro wyższa niż w Polsce.  

(DSz)

Facebook
Twitter
LinkedIn