DREAM czyli marzenie odbudowy

7 maja 2023. Ministerstwo Rozwoju Gromad, Terytoriów i Infrastruktury Ukrainy, zajmujące się odbudową Ukrainy, zaprezentowało elektroniczny ekosystem DREAM, który pozwoli monitorować projekty odbudowy Ukrainy – od rejestracji szkód po oddanie obiektów do użytku.

DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management) to państwowy elektroniczny ekosystem, który będzie integrował wszystkie projekty odbudowy. Dane o projektach będą gromadzone online, wyświetlane w tabelach i wykresach, co zapewni otwartość danych. Ekosystem umożliwi monitorowanie każdego etapu cyklu życia projektu odbudowy – od rejestracji szkód i zniszczeń, poprzez finansowanie, zamówienia i prace budowlane, aż po oddanie do użytku.

Ocena pilotażowego etapu i zatwierdzenie aplikacji ma nastąpić w listopadzie 2023 roku, w grudniu 2023 roku będą zatwierdzone zmiany prawne umożliwiające działanie platformy, w styczniu 2023 roku planuje się uruchomienie wszystkich elementów ekosystemu.

Ekosystem DREAM ma dwa poziomy.

  • Pierwszy to już istniejące, państwowe rejestry i usługi: rejestr uszkodzonych i zniszczonych nieruchomości (RDMD), System Informacji Geograficznej (GIS), System Zarządzania Odbudową Infrastruktury, Jednolity Państwowy System Elektroniczny w Budownictwie (EDESSB), Prozorro, Spending.gov.ua.
  • Drugi poziom to system „parasolowy”, który zapewnia zbieranie danych ze wszystkich systemów pierwszego poziomu na każdym etapie projektu, zapewnia otwarty dostęp do nich i narzędzia kontroli.

Zdaniem wicepremiera ds. odbudowy Ołeksandra Kubrakowa, powojenna odbudowa Ukrainy oznacza dziesiątki tysięcy projektów prowadzonych jednocześnie, a tak szeroko zakrojony plan odbudowy wiąże się ze znacznym finansowaniem zagranicznym.

„Warunkiem pełnego przyciągnięcia finansów jest przejrzystość i prawidłowość wszystkich procedur odbudowy. To właśnie na zasadzie <<każdy widzi wszystko>> opiera się zaufanie inwestorów. Przejrzysty ekosystem cyfrowy pozwala zapewnić to zaufanie” – podkreśla Kubrakow.

W ramach DREAM organizacje międzynarodowe będą mogły wybierać projekty do finansowania poprzez wspólny „project showcase”, a następnie także monitorować, jak wykorzystywane są ich fundusze. W „project showcase” każda społeczność lokalna w Ukrainie ma możliwość bezpośredniego zaprezentowania własnych projektów potencjalnym inwestorom, a źródłem finansowania mogą być środki budżetowe lub fundusze od rządów i organizacji zagranicznych i tym podobne.

Od listopada ubiegłego roku Państwowa Agencja Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury testuje jeden z kluczowych modułów DREAM, czyli Sektorowy System Zarządzania Odbudowy Infrastruktury. W tym czasie zgłoszono już około 5 tys. projektów. Teraz rząd przeskalował ten pilotażowy projekt  na projekty centralne i lokalne,  nie tylko na infrastrukturę transportową, ale także na nieruchomości.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn