Porty i mosty, czyli zbożowa logistyka

9 maja 2022. Porty państw bałtyckich są najbardziej perspektywicznymi dla eksportu ukraińskiego zboża– powiedział Minister Polityki Rolnej i Żywności Mykoła Solski. Ukraina ma problem z eksportem 25 mln ton zboża, gdyż Rosja zablokowała porty czarnomorskie.

Jak podaje Ukrinform, minister wskazał na port w litewskiej Kłajpedzie i trzy porty na Łotwie. „Są znacznie większe od polskich portów, z bardziej rozwiniętą infrastrukturą. Są gotowi do pracy z ukraińskim zbożem, zwłaszcza, że teraz stracili tranzyt z Białorusi i Rosji. Główną kwestią, nad którą wszyscy wspólnie pracujemy, jest to, jak się tam dostać” – powiedział minister.

Mykoła Solski prognozuje, że za kilka miesięcy ukraińscy eksporterzy staną przed pewnymi problemami w rumuńskich portach, które obecnie pomagają Ukrainie w eksporcie zboża.

„Teraz pomaga nam fakt, że porty nie są wystarczająco obciążone. Ale latem zaczną się problemy na rumuńskim kierunku” – dodał Solski.  Wyjaśnił, że za dwa miesiące pojawi się konkurencja rodzimych produktów rolnych z Rumunii czy Węgier i „nie będziemy mogli poprosić rządów tych krajów, aby odłożyły na bok lokalnych przedsiębiorców i nadal służyły tylko nam.”

Olga Trofimtseva, była minister rolnictwa, kierująca obecnie Radą Eksporterów i Inwestorów przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy, poinformowała o pracach nad utworzeniem tzw. kolejowego mostu zbożowego z Ukrainy do UE. Dla Ukrinform powiedziała, że nad koncepcją pracuje Deutsche Bahn.

Jej zdaniem „most zbożowy”, składający się nawet z 20 tysięcy pociągów z dużą liczbą wagonów zbożowych, nie daje jednak pojemności, która może zastąpić transport morski.

Może to być jednak częściowe rozwiązanie problemu eksportu takich upraw jak zboża ekologiczne, kukurydza i soja. Olga Trofimtseva zwróciła uwagę na ograniczoną w sumie pojemność takiego korytarza transportowego dla zboża i wyższe koszty przewozu koleją niż drogą morską. W tym kontekście wezwała do realizmu. Konieczne jest odblokowanie portów czarnomorskich lub zorganizowanie konwojów morskich pod egidą ONZ.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn