Noworoczne zmiany dla małych i średnich firm

4 stycznia 2022. Od 1 stycznia wprowadzono w Ukrainie obowiązek korzystania z rejestratorów operacji rozliczeniowych lub oprogramowania do rozliczeń. Ponadto dla przedsiębiorców wprowadzono zmiany podatkowe związane, z podniesieniem płacy minimalnej i minimum egzystencji.

Tym samym, w związku ze wzrostem płacy minimalnej od 1 grudnia 2021 r. do 6500 UAH, wzrosła wysokość jednorazowej składki na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców indywidualnych. Stawka tego podatku dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą pozostaje bez zmian – odpowiednio 22 proc., minimalna miesięczna kwota wynosi 1430 UAH, a od 1 października, przy kolejnej podwyżce płacy minimalnej do 6700 UAH, wzrośnie do 1474 UAH.

Zmieniła się również maksymalna kwota jednorazowej składki, która wynosi 15 płac minimalnych – do 21 450 UAH, a od 1 października 2022 roku – do 22 110 UAH.

Wysokość jednorazowego podatku płaconego przez osoby samozatrudnione z pierwszej grupy (osoby bez pracowników, które handlują na rynkach i świadczą usługi domowe) wyniesie 248,1 UAH miesięcznie (nie więcej niż 10 proc. poziomu egzystencji dla osób pełnosprawnych).

FOP (  Фізична особа-підприємець, czyli osoba fizyczna-przedsiębiorca) z grupy drugiej ma zapłacić 1300 UAH, czyli 20 proc. płacy minimalnej, z grupy trzeciej – 5 proc. dochodu lub 3 proc. dochodu i VAT.

Natomiast przedsiębiorcy w powszechnym systemie podatkowym zapłacą 18 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych i 1,5 proc. podatku wojskowego.

Przedsiębiorcom rozliczającym się w trybie uproszczonym uproszczonym przypomina się również o rocznych limitach dochodów dla przedsiębiorców indywidualnych, w ramach, których muszą oni pozostać, aby utrzymać uproszczony system podatkowy. Oto te limity:

  • 1 grupa – 1 085 500 UAH (167 płac minimalnych);

  • grupa 2 – 5 421 000 (płac minimalnych);

  • grupa 3 – 7 585 500 (1 167 płac minimalnych).

Jeśli przedsiębiorca przekroczy limit, to od następnego kwartału musi przejść do innej grupy lub do ogólnego systemu podatkowego. Dochód uzyskany powyżej limitu jest opodatkowany stawką 15 proc.

Kolejną innowacją, jaka czeka na małe i średnie firmy od 1 stycznia 2022, jest wprowadzenie obowiązkowych kas fiskalnych do operacji rozliczeniowych. Norma ta miała wejść w życie w zeszłym roku, ale ze względu na protesty przedsiębiorców została przesunięta o rok.

Są wyjątki, kiedy nie trzeba używać rejestratora rozliczeń. Z tego obowiązku zwolniono: FOP z pierwszej grupy na jednolitym podatku, przedsiębiorcy prowadzący samodzielną działalność zawodową – informatycy, prawnicy, konsultanci, dziennikarze itp. Ponadto, pod naciskiem przedsiębiorców, przed nowym rokiem rząd wydał dekret, który zwalnia z korzystania z kas fiskalnych przedsiębiorców prowadzących handel detaliczny na wsi.

Obecnie w Ukrainie zarejestrowanych jest około 2 mln FOP – ich liczba wzrosła o 85 tys. w 2021 roku. Około 1,5 mln pracuje w uproszczonym systemie podatkowym. Według Państwowej Służby Podatkowej 10 proc. z nich, czyli 150 tys. przedsiębiorców będzie musiało używać rejestratora rozliczeń.

W przypadku naruszenia zasad instalowania kas fiskalnych przewidziane są kary. Za pierwszą operację wykonaną bez kontroli skarbowej przedsiębiorca zapłaci 100 proc. wartości tego produktu, a za drugą i kolejne – 150 proc. Aby wymusić na przedsiębiorcach przestrzeganie prawa, organy podatkowe zachęcają konsumentów do zgłaszania przypadków, w których nie wystawiono im czeku skarbowego.

Nawiasem mówiąc, od początku 2022 roku setki tysięcy przedsiębiorców zaryzykowało już kary: oprogramowanie do ewidencji rozliczeń Checkbox – z powodu gwałtownego wzrostu liczby operacji i użytkowników- zawiodło i przestało działać. W efekcie tysiące przedsiębiorców nie mogło zarejestrować się w systemie i przeprowadzić operacji rozliczeniowych. Według założyciela Checkbox- Dmytra Dubileta, jego firma porozumie się z urzędem skarbowym, by nie nakładać kar na przedsiębiorców, którzy nie przeprowadzili operacji z powodu awarii systemu. W przypadku nałożenia grzywny, firma obiecała przedsiębiorcom zrekompensować koszty.

Wiktoria Chyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn