Platforma porównawcza Prozorro

28 lipca 2021. Specjaliści Prozorro- elektronicznego systemu zakupów i przetargów publicznych w Ukrainie- pracują nad porównywarką cen.

Dyrektor Generalny Prozorro Wasyl Zadworny  powiedział dla Glavcom, że zmienia się dynamika cen towarów, które są najczęściej kupowane za pośrednictwem e-platformy. W latach 2020-2021, tradycyjnie na pierwszym miejscu był zakup materiałów konstrukcyjnych do budowy, na drugim – żywność, na trzecim – sprzęt medyczny, a następnie usługi – naprawy, konserwacje mebli, prace budowlane. Jednak nawet największa pozycja na tej liście stanowi mniej niż 9 proc. całości, co oznacza, że struktura zakupów przez Prozorro jest dość równomierna.

Zadworny dodał, że w systemie obecnie nie ma obowiązkowego rozliczania ceny jednostkowej, ale w „Prozorro” pracują nad instrumentem, dzięki któremu będzie można zobaczyć ceny jednostkowe towarów i usług.

Nowa funkcjonalność będzie uruchomiona w sierpniu. Zmniejszy ona nadużycia w obszarze sprzedaży i obsługi klienta. Dzięki niej będzie można lepiej zobaczyć niektóre strategie dumpingowe.

Powstanie więc nowe, potężne narzędzie do analizy przetargów. Aby zadziałało potzrebne są duże zmiany legislacyjne.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn