Potrzebni pracownicy

15 czerwca 2021. Znoszenie w Polsce kolejnych ograniczeń związanych z pandemią spowodowało zwiększone zapotrzebowanie na pracowników, w tym z Ukrainy.

Evgenij Kirichenko, właściciel agencji zatrudnienia międzynarodowego Gremi Personal w wypowiedzi dla portalu Ekonomiczna Prawda mówi, że główny sezonowy wzrost liczby wakatów obserwuje się w rolnictwie. Pracownicy są również poszukiwani w przemyśle spożywczym, logistyce, budownictwie, hotelach i restauracjach, a także fabrykach części do pojazdów elektrycznych.

Według danych GUS liczba wakatów wyniosła 91,1 tys. i była wyższa niż na koniec II kwartału 2020 r. o 9,7 tys., tj. 11,9 proc.

W szczycie sezonu polscy rolnicy potrzebują około 100 tys. Pracowników. Większość zatrudnianych to Ukraińcy. W branży spożywczej również występuje sezonowy wzrost produkcji, który potrwa do listopada.

W 2021 r. liczba ofert pracy związanych z gastronomią i hotelarstwem znacznie wzrosło. W Polsce potrzebują kelnerów, barmanów, baristów, pokojówek, pomocników w kuchni, kucharzy.

Ogólnie, w Polsce obserwuje się trend dynamicznego wzrostu popytu na pracowników migrujących z Ukrainy. Oprócz rolnictwa pracownicy sezonowi są potrzebni w sadownictwie, przemyśle spożywczym.

Przedsiębiorcy są pozytywnie nastawieni i liczą na to, że tak surowych ograniczeń jak w 2020 roku już nie będzie. Nie zapowiada się więc zamykanie lub ograniczanie działalności firm. Wobec tego zapotrzebowanie na pracowników utrzyma się.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn