Strajk kolejarzy

29 marca 2021. Ukraińscy kolejarze planują przeprowadzić masowy strajk przeciwko niskim płacom i złym warunkom pracy. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o dojściu do porozumienia, zaś Związek Kolejarzy temu zaprzecza.

Protest pracowników ukraińskich kolei jest zaplanowany na 31 marca. Tydzień przed tym odbyła się kolejna runda negocjacji między kierownictwem Ukrzaliznyci a przedstawicielami Związku Zawodowego Kolejarzy i Konstruktorów Transportu Ukrainy. Władysław Kriklij – Minister Infrastruktury Ukrainy  poinformował o pozytywnym zakończeniu rozmów i dojściu do porozumienia stron. W ramach tej ugody od kwietnia br. będzie ponownie wprowadzony 5. dniowy tydzień pracy, natomiast od 1 czerwca zaplanowane zwiększenie wynagrodzenia kolejarzy na 8 proc. Ponadto od kwietniu zwiększa się o 25 proc. koszty delegacji służbowej na terytorium Ukrainy oraz przywraca wszystkie świadczenia socjalne, które zostały wstrzymane w styczniu 2021 r. z powodu epidemii koronawirusa.

Związek Kolejarzy podaje natomiast odwrotną informację, iż w kwestii podwyższenia stawek i wynagrodzeń pracowników kolejowych porozumienia nie osiągnięto. Podstawowa stawka pracownika 4 kategorii wynosi w tej chwili ok. 171 USD miesięcznie. Proponowana przez kierownictwo Ukrzaliznyci podwyżka przewiduje wzrost wynagrodzenia jedynie o 13,5 USD do 184,5 USD. Natomiast minimalne wynagrodzenie w Ukrainie stanowi obecnie ok. 215 USD. W Związku zaznaczają, iż pracownicy niewykfalifikowane i wykwalifikowani otrzymują jednakową opłatę pracy, ponieważ obowiązuje dopłata do płacy minimalnej. Efektem tego jest duży problem z odpływem personelu z jednostek produkcyjnych, który będzie się zachowywał przy takich warunkach.

W związku z powyższym stowarzyszenie kolejarzy podjęło decyzję o przeprowadzeniu 31 marca zaplanowanego strajku i zintensyfikowaniu prac nad osiągnięciem postawionych celów. Na poniedziałek, 29 marca, zaplanowane jest nadzwyczajne posiedzenie prezydium Rady Związku z udziałem szefa Ukrzaliznyci, a na wtorek, 30 marca, posiedzenie sztabu protestu.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn