Biedne wozy piechoty

29 marca 2021. Ukraińskie wojsko otrzyma 26 wozów bojowych piechoty BMP-1AK, których dostawę udało się wyegzekwować od polskiej firmy.

Jeszcze w 2017 r. Żytomierskie Zakłady Pancerne, wchodzące w skład koncernu Ukroboronprom, zawarły umowę z polskim zakładem Wtórplast S. A. na dostawę 93 BWP (Bojowy Wóz Piechoty) dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Wartość kontraktu wyniosła 15,345 mln USD. Strona ukraińska przekazała zaliczkę w wysokości 9 mln USD za ponad 50 maszyn. Polska spółka przekazała natomiast jedynie 20 BWP, odmawiając dostawy pozostałych.

Władysław Binda – przedstawiciel firmy Wtórplast wówczas zaznaczał, iż wstrzymanie dostaw było związane z zamiarem zmiany ceny na te maszyny oraz problemami technicznymi z częścią pojazdów. W celu odzyskania pozostałych pojazdów strona ukraińska zwróciła się do polskiego sądu i wygrała proces. Sąd zobowiązał polską spółkę do przekazania 26 wozów w Ukrainę, a także do zwrócenia pozostałej części zaliczki i kosztów sądowych w wysokości ponad 3 mln USD. Obecnie w tej sprawie trwa także śledztwo w Państwowym Biurze Śledczym oraz w Narodowym Biurze Antykorupcyjnym Ukrainy.

W październiku ubiegłego roku BWP zostały dostarczone do żytomierskich zakładów do dalszych prac remontowych. Jak podaje Ukroboronprom, sprzęt dotarł w niezadowalającym stanie technicznym i bez dokumentacji. Oleksii Zhukovets – kierownik ŻBZ zaznaczył, iż należało usunąć konsekwencje długotrwałego przechowywania sprzętu. W tej chwili maszyny przeszły wszystkie niezbędne testy i w pełni odpowiadają wymaganiom technicznym Ministerstwa Obrony Ukrainy.

  • Jeszcze w 2018 r. zawyżona cena tych BWP wywołała skandal. Ukraiński portal Nowoje Wriemia podał, iż ostateczna cena na wozy dla ukraińskiego wojska wyniosła ponad 200 tys. USD. Tymczasem- według portalu- polska firma kupowała wozy od czeskiego przedsiębiorstwa w cenie 20-25 tys. EUR, następnie sprzedawała zakładom w Żytomierzu w cenie 165 tys. USD. Do tego dochodziły jeszcze koszty modernizacji przez ŻBZ szacowane na 40 tys. USD. Ukroboronprom zaprzeczył tym informacjom i poinformował, że rentowność transakcji importowej wyniosła 2 proc., a zysk ŻBZ miał nie przekraczać 1 proc.

Zdjęcie: Wikipedia

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn