Odbicie w drugim kwartale

10 lutego 2021. Agencja Reuters przepytała 12 ukraińskich analityków o prognozy gospodarcze dla ich kraju. Następnie podała uśrednione ich wyniki.

Analitycy uważają, że produkt krajowy brutto skurczy się o 0,5 proc. rok do roku w okresie styczeń-marzec. To zła wiadomość. Dobra wiadomość jest taka, że uśredniony – prognozowany przez analityków – wzrost PKB w drugim kwartale wyniesie 10,2 proc.

„Od 2021 r. spodziewamy się gwałtownego ożywienia krajowej gospodarki, która będzie przede wszystkim napędzana przez popyt zewnętrzny w kontekście poprawy sytuacji pandemicznej” – napisali w komentarzach analitycy z grupy finansowej Investment Capital Ukraine.

Gwałtowne odbicie gospodarki w drugim kwartale będzie częściowo zakorzenione w niskiej bazie odnoszącej się do 2020 r., w którym- z powodu koronawirusa – gospodarka skurczyła się o 11,4 proc. w kwietniu i czerwcu. W drugim kwartale 2021 r. analitycy spodziewają się też wyższej aktywności sezonowej w sektorze rolnictwa i budownictwa.

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa przedstawiło własną prognozę PKB w drugim kwartale: wzrost o 11 proc.

Narodowy Bank Ukrainy spodziewa się, że gospodarka wzrośnie w tym roku o 4,2 proc. w porównaniu do 20220 roku (odnotowano w nim spadek PKB o 4,4 proc.) . Mediana prognoz wzrostu PBK analityków Reutersa jest ciut niższa i wynosi 4 proc.

Analitycy prognozują też, że inflacja wzrośnie do 6,7 proc. do końca 2021 r. z 5 proc. w 2020 roku.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn