Food & Agro i zielona przyszłość

17 października 2021. Polsko- Ukraińska Izba Gospodarcza była partnerem Food & Agro Conference, zorganizowanej przez BNP Paribas Bank Polska S.A.

Hasłem konferencji było: „Fit for Green Deal – food for the next generations. Gotowi na Europejski Zielony Ład”. 14 października, w Sopocie, bankowcy, klienci i partnerzy BNP Paribas oraz eksperci dyskutowali o tym, jak europejski Zielony Ład wpłynie na rolnictwo, ekologię i zaspokojenie potrzeb żywnościowych.

Prof. Jerzy Hausner z prezesem banku Przemkiem Gdańskim dyskutowali o związanych z tym nowych regułach prowadzenia biznesu. Prof. Hausner wskazywał, że potrzebna jest nam regeneracja- czyli inne spojrzenia na gospodarkę. Oceniając zasoby powinniśmy zwracać uwagę na sposób ich wykorzystania, na ich produktywność a nie jak do tej pory tylko na ekonomiczną efektywność. Przekonywał, by w działalności gospodarczej zaspokajać rzeczywiste potrzeby społeczne, uwzględniać lokalność i wiązać biznes z lokalnością. Prezes Gdański nowy, pożądany sposób działania opisywał jako „regenerację empatyczną”. Prof. Hausner wskazywał, że konsekwencją globalnego działania globalnych korporacji jest brak odpowiedzialności za lokalne skutki ich działalności środowiskowej.

Bartosz Urbaniak, szef Bankowości Agro BNP Paribas na Europę Środkowo-Wschodnią i Afrykę mówił, że czeka na rewolucja rewolucja, choć jej wpływ na otoczenie będzie można ocenić dopiero z pewnej perspektywy.

– Badania statystyczne wskazują, że sektor food & agro odpowiada za ok. 25-30 proc. emisji gazów cieplarnianych i 70 proc. zużycia bieżącej wody. Oznacza to, że produkcja żywności ma olbrzymi wpływ na klimat. Tymczasem woda jest coraz trudniej dostępna, a gazów emitujemy zbyt dużo, podnosząc temperaturę globu. A jednocześnie produkcja żywności jest kluczową gałęzią każdej gospodarki – jest niezbędna dla funkcjonowania i rozwoju społeczeństw. Aby ograniczyć wpływ sektora rolno-spożywczego na klimat musimy bezwzględnie przejść na zrównoważony sposób działania. Spełnienie celu wyznaczonego przez UE na 2050 nie będzie możliwe bez gruntownych zmian, zarówno w gospodarce, jak i w rolnictwie- mówił Urbaniak.

Dariusz Szymczycha, Wiceprezes Polsko- Ukraińskiej Izby Gospodarczej podkreślił, że Zielony Ład nie zepsuje dynamicznie rozwijającej się wymiany handlowej Polski z Ukrainą.

– Zielony Ład jest szansą. Zagrożeniem są zielone ludziki, ich agresja w 2014 roku załamała relacje gospodarcze między naszymi krajami, cztery lata zajęło nam odrabianie strat. Było nam łatwiej dzięki DCFTA, a więc dzięki układowi handlowemu Unii z Ukrainą- podkreślił Szymczycha.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn