Sytuacja pandemiczna w Ukrainie

21 października 2021. W ostatniej dobie w Ukrainie zarejestrowano 22 415 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej – w Obwodzie Żytomierskim (1562), Odeskim (1528) i Lwowskim (1388).

15 października czerwoną strefę wprowadzono w pierwszym ukraińskim regionie – obwodzie Chersońskim, a już 18 października jeszcze w czterech – Zaporoskim, Odeskim, Donieckim oraz Dniepropietrowskim obwodach. Od soboty 23 października najwyższy poziom obostrzeń będzie obowiązywać również w Sumskim Obwodzie.

W regionach objętych czerwoną strefą pracować mogą jedynie banki, stacje benzynowe, sklepy weterynaryjne, apteki i wszystkie sklepy spożywcze. Ograniczenia jednak nie obowiązują pod warunkiem, że wszyscy uczestnicy (odwiedzający), pracownicy i organizatorzy imprez masowych, w tym religijnych, kin, teatrów, muzeów lub innych instytucji kulturalnych, centrów handlowych, lokali gastronomicznych, siłowni i basenów posiadają certyfikat COVID.

Główny lekarz sanitarny Ukrainy Igor Kuzin ostrzega, że poziom zachorowań jest bardzo wysoki w większości regionów, a jednym z powodów takiej sytuacji jest m.in. lekceważenie obowiązku szczepienia. 

“Ponad 97 proc. hospitalizowanych z COVID-19 w Ukrainie to są osoby nieszczepione, czyli nie otrzymali dwóch dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. 95,7 proc. Ukraińców, u których zdiagnozowano COVID-19, nie jest zaszczepionych lub otrzymało tylko jedną dawkę szczepionki” – powiedział Kuzin.

Główny lekarz sanitarny nie wyklucza, że ograniczeniami czerwonej strefy zostaną objęte kolejne regiony, a Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy prognozuje, że szczyt jesiennej fali COVID-19 przypadnie na koniec października.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn