11 proc. inflacja konsumencka we wrześniu

21 października 2021. Narodowy Bank Ukrainy utrzymał stopę dyskontową na poziomie 8,5 proc. i poinformował, że we wrześniu wzrost cen konsumpcyjnych przyspieszył do 11 proc. w ujęciu rocznym.

Zdaniem gubernatora NBU Kiryło Szewczenki inflację napędzają czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. „Ceny na światowych rynkach towarowych pozostały na wysokim poziomie. Zgodnie z oczekiwaniami istniała również stała presja fundamentalna. Rosnące koszty produkcji, w tym robocizna, surowce i wpłynęły na dynamikę cen konsumpcyjnych. Jednocześnie korzystna sytuacja na rynku walutowym spowolniła wzrost cen. Z tego powodu inflacja bazowa była poniżej prognozy z lipca” – czytamy w komunikacie NBU.

Bank centralny utrzymuje prognozę inflacji na poziomie 9,6 proc. w 2021 r.

Kiryło Szewczenko powiedział, że aby przywrócić inflację do celu 5 proc., stopa dyskontowa banku centralnego będzie utrzymywana na poziomie nie niższym niż 8,5 proc. co najmniej do trzeciego kwartału 2022 roku. „W przypadku wystąpienia innych proinflacyjnych ryzyk, NBU jest gotowy podnieść stopę dyskontową, a także skorzystać z innych instrumentów monetarnych na grudniowym posiedzeniu” – podkreślił Szewczenko.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn