Szczepionkowa solidarność

5 lutego 2021. Wicepremier Ukrainy ds. Integracji Europejskiej i Euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna poinformowała, że trwają negocjacje z Unią Europejską w sprawie redystrybucji szczepionek koronawirusowych w Ukrainie.

Stefaniszyna zauważyła, że obecnie Ukraina kończy konsultacje w sprawie redystrybucji części nadwyżki szczepionki otrzymanej przez UE. Dodała, że jest kilka krajów UE, z których „jeden jest dla nas bardzo przyjazny i zgodził się odsprzedać część szczepionek w ramach tej nadwyżki”. Ukraina kupi je.

Wicepremier nie ujawniła nazwy „bardzo przyjaznego kraju”, zaznaczając, że jest to informacja poufna. Podstawą transakcji będzie to umowa z firmą na odsprzedaż szczepionek. Więcej szczegółów nie podano.

Jak 30 grudnia 2020 r. podała Polska Agencja Prasowa, powołując się na agencję Interfax- Ukraina, wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Jewhen Jenin stwierdził, żePolska mogłaby przekazać na Ukrainę 1,5 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19 po tym, jak sama otrzyma preparaty”.

Z kolei ministrowie spraw zagranicznych 13 krajów UE zaapelowali do Komisji Europejskiej o pomoc krajom Partnerstwa Wschodniego, w szczególności Ukrainie, w dostępie do szczepionek na koronawirusa. Petycja w tej sprawie  została  podpisane przez Bułgarię, Chorwację, Republikę Czeską, Danię, Estonię, Finlandię, Węgry, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Szwecję.

Stefaniszyna nazwała też „mitem” prognozę analityków zamieszczoną w The Economist, którzy przekonywali, że Ukraina nie powinna spodziewać się powszechnych szczepień przeciwko COVID-19 (które obejmie 60-70 proc. dorosłej populacji) przed 2023 rokiem.

Przypomnijmy:

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy spodziewa się otrzymać w lutym 117 000 dawek szczepionek Pfizer w ramach programu COVAX. Również 1,9 mln dawek chińskiej szczepionki Sinovac, a w pierwszej połowie bieżącego roku 2,2-3,7 mln dawek od Astra Zeneca.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Ukrainie rozpoczną się około 15 lutego lub później. O tym oświadczył główny lekarz sanitarny w kraju Wiktor Laszko.

W połowie stycznia premier Denys Szmyhal zapowiedział, że komercyjne szczepienia przeciwko koronawirusowi będą przeprowadzane równolegle ze szczepieniami państwowymi.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn