Rocznicowa sonda kosmiczna

3 lutego 2020. Prezydent Wołodymyr Zełenski postawił zadanie umieszczenia jeszcze w tym roku na orbicie okołoziemskiej satelity prowadzącego teledetekcję. W ten sposób zamierza podkreślić 30. lecie niepodległości Ukrainy.

Poinformował o tym na Facebooku Oleh Uruski, Wicepremier i Minister ds. Strategicznych Gałęzi Przemysłu. Według Uruskiego to dobry pomysł: „Obecność takich statków kosmicznych nie tylko przyczyni się do podjęcia szerokiego zakresu zadań, zarówno w interesie gospodarki, jak i organów ścigania, ale także pozwoli zaoszczędzić środki budżetowe, które są obecnie wydawane na zakup podobnych usług, świadczonych przez zagranicznych operatorów”. Montaż satelity rozpoczęto po koniec 2019 roku i zdaniem wicepremiera Uruskiego przy dobrej organizacji i koncentracji na pracy, można dotrzymać terminu wyznaczonego przez prezydenta Zełenskiego.

  • Satelita o nazwie Sicz-2-30 jest przeznaczony do uzyskiwania cyfrowych zdjęć powierzchni Ziemi w widocznych i bliskich zakresach podczerwieni, a także do monitorowania parametrów jonosfery planety. Jest to modyfikacja satelity Sicz-2. Całkowita waga satelity wynosi około 210 kg. Jest przygotowany dodo 5 lat pracy na okrągłej orbicie na wysokości 668 km.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn