Wybory samorządowe później?

18 sierpnia 2020. Odroczenie wyborów samorządowych jest możliwe, jeśli 50 proc. terytorium Ukrainy znajdzie się w „czerwonej strefie”.

W przypadku pogorszenia się sytuacji z koronawirusem na Ukrainie istnieje możliwość odroczenia wyborów samorządowych. Władze mogą zdecydować o ich na ich przeniesieniu z 25 października 2020 r. na późniejszy termin.

Według głównego inspektora sanitarnego Wiktora Laszko, Ukraina jest podzielona na różne obszary zagrożenia epidemiologicznego. Jeśli nastąpi wzrost zachorowalności i 50 proc. terytorium znajdzie się w najgroźniejszej „czerwonej strefie”, trzeba będzie rozważyć możliwości organizacji imprez masowych, w tym wyborów.

W tym przypadku Ukraina orientuje się na Polskę, która niedawno przełożyła wybory prezydenckie z powodu pandemii.

Główny inspektor sanitarny dodał, że dziś trudno przewidzieć, czy koronawirus spowoduje przełożenie wyborów- sytuacja może się wyjaśnić na początku października.

Przypomnijmy, że od 1 sierpnia wprowadzono w Ukrainie różne poziomy zagrożenia epidemicznego – strefy zielone, żółte, pomarańczowe i czerwone. Obecnie w kwarantannie „czerwonej strefy” znajdują się trzy miasta i pięć okręgów Ukrainy.

Zgodnie z rozporządzeniem Gabinetu Ministrów do „czerwonej strefy” zalicza się regiony, który spełniają jeden z pięciu następujących warunków:

  1. obłożenie łóżek w placówkach służby zdrowia przeznaczonych do hospitalizacji pacjentów z potwierdzonym przypadkiem COVID-19 wynosi ponad 50 procent;
  2. średnia liczba testów PCR i ELISA jest mniejsza niż 24 na 100 000 populacji w ciągu ostatnich siedmiu dni;
  3. współczynnik wykrywania przypadków zakażenia COVID-19 wynosi ponad 11 procent;
  4. wskaźnik wzrostu zakażeń COVID-19 wynosi ponad 10 procent;
  5. wskaźnik dynamiki wzrostu przypadków zakażeń COVID-19 stosuje się w przypadku rejestracji ponad 8 przypadków na 100 000 populacji w ciągu ostatnich siedmiu dni.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn