Gospodarka obronna

4 czerwca 2021. O likwidacji przedsiębiorstw Ministerstwa Obrony, budowie nowych baz wojennych oraz problemach mieszkaniowych – mówił Ihor Khalimon, wiceminister obrony Ukrainy w wywiadzie dla Interfax-Ukraina.

Oto główne tezy rozmowy z wiceministrem:

  • W 2019 roku 109 przedsiębiorstw podległych Ministerstwu Obrony Ukrainy poniosło straty. W związku z tym planowane jest zmniejszenie liczby przedsiębiorstw zależnych od resortu ze 111 do 42. Do końca bieżącego roku przewiduje się zlikwidować 20 przedsiębiorstw, zreorganizować – 15, oraz sprywatyzować – 3 przedsiębiorstwa. W 2020 roku te przedsiębiorstwa przekazały do ​​budżetu Ukrainy ponad 9,84 mln USD, czyli o 12 proc. więcej przychodów niż w roku poprzednim. Natomiast łączne dochody przedsiębiorstw osiągnęły kwotę ponad 39 mln USD, wzrosły  o 23 proc.
  • W ostatnim czasie zutylizowano prawie 9,5 tys. ton amunicji oraz zlikwidowano nadwyżki broni i sprzętu wojskowego w ilości 35 sztuk. W rezultacie realizacji i przetwarzania złomu i odpadów Ministerstwo Obrony pozyskało zwrot środków finansowych w wysokości ok. 6 mln USD.
  • W styczniu 2021 r. na liście oczekujących na mieszkanie znajdowało się 44,9 tys. rodzin wojskowych, z czego 33,2 tys., czyli 74 proc. na liście preferencyjnej. Ponadto w Siłach Zbrojnych Ukrainy zarejestrowanych jest 19,5 tys. rodzin żołnierzy uczestników działań wojennych, w tym wojny na wschodzie Ukrainy. Przez cały czas trwania konfliktu mieszkanie otrzymało 2695 żołnierzy biorących w nim udział. Do końca 2020 r. mieszkania zostały przydzielone dla 65 rodzin żołnierzy, którzy zginęli wskutek tej wojny.
  • Trwa budowa nowych baz wojennych według standardów NATO. Dwie bazy lądowe w pobliży miast Mariupol i Siewierodonieck będą zakończone do końca 2023 i 2024 r. Ponadto do końca 2022 roku powinna powstać nowa baza dla Sił Marynarki Wojennej na Morzu Czarnym. Planowane jest oddanie do użytku po oraz jeszcze po bazie na Morzu Czarnym i Azowskim do końca 2024 r.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn