Cudzoziemcy nie chcą się szczepić?

2 lipca 2021. Z możliwości zaszczepienia się przeciwko SARS-CoV-2 w Polsce skorzystało 24 829 cudzoziemców, z czego prawie 13 tys. przeszło pełny cykl szczepień. Największe zaufanie cudzoziemcy mają do preparatu firmy Pfizer – tę szczepionkę wybrało 17 156 os. Takie dane opublikował portal Interia, powołując na Ministerstwo Zdrowia.

Jest to zaledwie 3,5 proc. cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce. Zdaniem eksperta kampanii społecznej ,,Partnerstwo i Zatrudnienie”, wiceprezesa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Andrzeja Drozda, taka sytuacja związana jest z brakiem informacji dla migrantów zarobkowych o przysługującym im prawie do szczepienia, a także ograniczeniami wiekowymi obowiązującymi do początku maja.

Zarówno rząd, jak i pracodawcy zachęcają pracowników do szczepień, które gwarantują bezpieczeństwo w pracy, zapewniają nieprzerwalność procesu produkcyjnego i dają nadzieję na powrót do sytuacji sprzed czasów pandemii. ,,Masowe szczepienia cudzoziemców są dla nas priorytetem, gdyż poza zapewnieniem bezpieczeństwa osobistego i publicznego pozwalają także na wjazd do kraju bez konieczności odbywania kwarantanny” – powiedział Paweł Kułaga, prezes zarządu agencji zatrudnienia Foreign Personnel Service, dodając, że w ramach akcji szczepień w zakładach pracy, które współpracują z firmą, zostało już zaszczepionych 534 pracowników agencji, m.in. z Ukrainy i Wietnamu.

Osoby, które otrzymały przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw SARS-CoV-2 mogą pobrać ,,paszport covidowy” umożliwiający podróże w UE bez dodatkowych ograniczeń. Dzisiaj rozpoczęły się testy podobnych certyfikatów również w Ukrainie.

Przypomnijmy, że prawo do szczepień przeciwko SARS-CoV-2 przysługuje każdemu, kto legalnie przebywa w Polsce, nawet osobom bez numeru PESEL oraz nieubezpieczonym. Redakcja eDIALOG szczegółowo opisała, jak cudzoziemiec może otrzymać e-skierowanie i zapisać się na szczepienie.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn