Nowa miara gazu

3 listopada 2021. Koniec z metrami sześciennymi gazu. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w drugim czytaniu projekt ustawy nr 2553 „O zmianach niektórych aktów prawnych Ukrainy, o wprowadzeniu rachunkowości i obliczeń dla ilości gazu w jednostkach energetycznych”.

Ustawa wypełnia zobowiązania Ukrainy wynikających z traktatu o utworzeniu Wspólnoty Energetycznej i umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską.

Dokument przewiduje, że obliczenia na rynku gazu ziemnego- podczas odbioru i przesyłu do/z systemu przesyłowego lub dystrybucyjnego gazu, zakupu i sprzedaży, dostaw, zużycia gazu ziemnego, świadczenia usług w zakresie transportu, dystrybucji, magazynowania gazu ziemnego lub usług instalacji LNG- będą dokonywane w jednostkach energii, czyli w kilowatogodzinach (kWh). Ponadto w płatnościach za usługi dostaw ciepła, informacja o wolumenie usługi zużywanej przez konsumenta będzie podawana w kilowatogodzinach.

Normy dotyczące rozliczania gazu w jednostkach energetycznych będą stosowane od 1 maja 2022 r. Ukrtransgaz wybuduje nowe punkty pomiarowe gazu w dziewięciu podziemnych magazynach zgodnie z normami europejskimi.

Według współczynników konwersji przyjętych w Polsce 1m3 gazu ziemnego daje ok. 11 kWh energii.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn