Lider emigracji zarobkowej

21 lipca 2021. Za granicą mieszka od 3 do 5 milionów Ukraińców, spośród których około 1,5 mln osób mieszka w Polsce.

Poinformowała o tym dyrektor Instytutu Demografii i Badań Społecznych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy Ella Libanowa pod czas forum „Ukraina 30. Siła robocza”.

Według niej głównym powodem emigracji Ukraińców jest różnica w jakości życia między krajami- ludzie przenoszą się tam, gdzie warunki życia są lepsze. Nie chodzi tu tylko o wyższe pensje, ale też o postrzeganie własnej przyszłości, brak wiary w lepsze życie w Ukrainie.

Andrij Deszczycia, Ambasador Ukrainy w Polsce wskazał, że obserwuje się wzrost liczby ukraińskich migrantów zarobkowych w Polsce. W porównaniu z 2014 rokiem ich liczba wzrosła 2-3 razy. Obecnie około 1,5 mln Ukraińców pracuje w Polsce, zaś uczy się nad Wisłą około 50 tys. ukraińskich studentów. W 2014 r. w Polsce było 680 firm, w których właścicielami byli Ukraińcy, obecnie zarejestrowano w Polsce 16 tys. firm, w których właścicielami lub współwłaścicielami są Ukraińcy. Około 600 tysięcy Ukraińców oficjalnie płaci składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Ołeksij Lubczenko, minister gospodarki zauważył, że średni wiek emigranta zarobkowego wynosi 30-40 lat. Według szacunków ekspertów Ukrainę opuszcza rocznie od 2 do 3 milionów obywateli. Ukraina jest liderem w Europie pod względem liczby osób aktywnie zawodowych pracujących za granicą.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn