Dokąd jeżdżą Ukraińcy?

10 maja 2021. W pierwszych trzech miesiącach tego roku Straż Graniczna Ukrainy zarejestrowała prawie 4,3 mln obywateli Ukrainy przekraczających granicę w obu kierunkach (w analogicznym okresie w 2020 r. prawie 11 mln Ukraińców).

Według danych Straż Granicznej, większość Ukraińców przekroczyła granicę z krajami UE w obu kierunkach, ponad 2,4 mln poprzez granicę lądową, w tym:

• ponad 1,5 mln osób z Polską,

• ponad 640 tys. Ukraińców z Węgrami,

• ponad 213,5 tys. osób- z Rumunią,

• około 90 tys.osób ze Słowacją.

W obu kierunkach ponad 1,3 mln Ukraińców przekroczyło granicę  samolotem. Najmniej atrakcyjny dla Ukraińców był morski obszar przygraniczny – skorzystało z niego 27 tys. osób.

W przypadku Rosji odnotowano w obu kierunkach 316 tys. Ukraińców,  Mołdawii – 97 tys. osób, Białorusi – 66 tys. osób. W tym samym okresie 2020 roku do (z) Rosji przyjechało ponad 1,2 mln Ukraińców,  Mołdawii – 550 tys. i na Białoruś – 520 tys. osób.

Jednocześnie w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami ubiegłego roku obserwuje się pewien, choć nie znaczący, wzrost ruchu pasażerskiego do takich krajów jak Turcja, Dominikana, Holandia, Malediwy, Tanzania, Sri Lanka, Czarnogóra, Australia i Macedonia Północna.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn