Zmiany w zasadach kwarantanny

14 sierpnia 2020 r. Od dziś Ukraina przeniosła Polskę do „zielonej strefy”, za to przylatujący z Ukrainy do Polski muszą ponownie przejść kwarantannę.

Na początku sierpnia Ministerstwo Zdrowia Ukrainy ogłosiło listę krajów „czerwonej strefy”. Po powrocie z tych krajów na Ukrainie trzeba odbyć 14-dniową kwarantannę. W tym czasie nastąpiło gwałtowne pogorszenie się sytuacji epidemiologicznej w Polsce, która też znalazła się na „czerwonej” liście.

Ale dzisiaj, 14 sierpnia, Ministerstwo podało aktualne dane o liczbie nowych przypadków COVID-19 w innych krajach. Z dokumentu wynika, że Polska przeniosła się do „zielonej strefy”, więc po powrocie na Ukrainę nie będzie już potrzeby poddawania się samoizolacji ani wykonywania testów PCR.

Stało się tak, ponieważ Ukraina zmieniła kryteria oceny sytuacji epidemiologicznej w innych krajach. W szczególności Ministerstwo Zdrowia nie bierze już pod uwagę dynamiki zachorowalności. Obecnie kraj o znacznym rozprzestrzenianiu się koronawirusa to taki, w którym liczba nowych przypadków COVID-19 na 100 tys. ludności w ciągu ostatnich 14 dni przewyższa liczbę takich przypadków na Ukrainie. Obecnie liczba ta w Polsce jest prawie dwukrotnie niższa niż na Ukrainie.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia Ukrainy aktualizuje rozprzestrzenianie się COVID-19 w innych krajach co 7 dni, więc kwarantanna dla gości z Polski jest odwołana tylko do 21 sierpnia. Tego dnia opublikowane zostaną nowe, aktualne listy krajów stref „czerwonych” i „zielonych”.

Tymczasem Polska podjęła decyzję o przywróceniu kwarantanny dla pasażerów lotniczych przybywających z Ukrainy. Zgodnie z przesłaniem społeczności FB Granica / Kordon PL – UA, stosowne zarządzenie podpisał premier Mateusz Morawiecki. Zatem pojutrze 15 sierpnia po przylocie z Ukrainy do Polski wymagana będzie 14-dniowa kwarantanna. Przypominamy, że ten wymóg został zniesiony zaledwie kilka dni temu.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn