„Puls” biznesu

17 września 2024. Ukraińscy przedsiębiorcy będą mogli zgłaszać swoje problemy na platformie internetowej „Puls”. Ministerstwie Gospodarki zapowiada, że platforma stanie się jedynym cyfrowym narzędziem do transparentnych relacji między biznesem a państwem, co pozwoli na podniesienie jakości usług publicznych.

Platforma internetowa „Puls” jest częścią projektu „Made in Ukraine”. Składa się ona z trzech elementów:

  • dashboard, na którym dostępne są dane dotyczące pracy organów państwowych oraz liczba skarg, aktualizowane w czasie rzeczywistym.
  • Okno informacyjne, które pozwala przedsiębiorstwom zostawiać opinie lub zgłaszać problemy.
  • Konto osobiste, w którym można śledzić status rozpatrywania skarg i otrzymywać odpowiedzi.


Aby zgłosić skargę dotyczącą pracy organu państwowego, należy się autoryzować za pomocą podpisu elektronicznego, bank ID lub Diia.Podpis i wypełnić formularz.

Twórcy platformy „Puls” podkreślają jej główne cechy:

– nowa funkcjonalność platformy umożliwia przedsiębiorcom wybór kluczowych problemów, które utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej;

– wyniki głosowania są przekazywane do rozpatrzenia przez Radę ds. Wsparcia Przedsiębiorczości, która działa jako organ doradczo-konsultacyjny przy Prezydencie Ukrainy, zwłaszcza w warunkach stanu wojennego;

– istnieje możliwość zwrócenia się o pomoc w rozwiązywaniu problemów, które pojawiają się w relacjach z organami państwowymi, a także oceny jakości usług publicznych.

Wszystkie opinie na platformie są systematyzowane w celu stworzenia Wskaźnika Satysfakcji Przedsiębiorców (Entrepreneur Satisfaction Score). Sytuacja jest monitorowana w czasie rzeczywistym dzięki dostępnym dashboardom.

Według pierwszego wicepremiera – ministra gospodarki Julii Swyrydenko, obecnie przez „Puls” można ocenić pracę 22 organów państwowych, ale ich liczba z czasem wzrośnie.

Niedawno na platformie pojawiła się funkcja szybkiego głosowania, dzięki której przedsiębiorcy z całej Ukrainy mogą głosować na najważniejsze problemy, które utrudniają rozwój biznesu.

„Wprowadziliśmy nową funkcję na platformie – teraz przedsiębiorcy mogą głosować na problemy, które najbardziej utrudniają rozwój ich działalności. Wyniki zostaną przekazane do rozpatrzenia przez Radę ds. Wsparcia Przedsiębiorczości w warunkach stanu wojennego, organ doradczo-konsultacyjny przy Prezydencie Ukrainy. Jak wcześniej, na platformie można również poprosić o pomoc w rozwiązywaniu problemów, jeśli pojawią się w relacjach z organami państwowymi, a także ocenić jakość usług publicznych” – zaznaczył Ołeksandr Cybort.

Ponieważ platforma działa już od kilku tygodni, można wyciągnąć pewne wnioski dotyczące głównych problemów, które niepokoją biznes.

Na „Pulsie” najczęściej skarżą się na nielegalne działania organów państwowych, brak przejrzystości procedur, brak jasnego algorytmu działań oraz zgłaszają propozycje zmian w prawie i poprawy współpracy między państwem a biznesem.

Wiktoria Czyrwa
Image by Gerd Altmann from Pixabay

 

Facebook
Twitter
LinkedIn